SYMPTOMY: Przy niedoborze wapnia liście rośliny konopi, podobnie jak przy nadmiarze azotu, zmieniają kolor na ciemny. W zależności od braku, wzrost rośliny jest mocno zaniżony. Wapń nie należy do ruchomych elementów, dlatego młode liście jako pierwsze pokazują braki. Często niedobór wapnia można rozpoznać po tym, że od środka liścia zaczyna rozprzestrzeniać się żółte zabarwienie. Przy silnym niedoborze liście rosną zdeformowane. Jeśli nie uzupełnimy niedoboru, to liście obumrą.
Natomiast przy przedawkowaniu wapnia zostanie zablokowana cała gama elementów odżywczych i tym samym do zmniejszonego porostu rośliny. Ponadto obumrą wszystkie liście.
OPIS: Roślina konopi wchłania szczególnie duże dawki wapnia. Niestety wiele nawozom brakuje wapnia, przez co częściej dochodzi do jego niedoboru niż do jego przedawkowania. W zasadzie woda, którą podlewamy roślinę, zawiera na tyle wapnia, że to gromadzi się w ziemi i zaopatruje roślinę. Z tego powodu przed pikowaniem zwracamy uwagę na to, aby w ziemi była wystarczająca ilość wapna, albo żeby samemu je domieszać.
Najprostszym sposobem na zmierzenie ilości wapna w wodzie jest obserwowanie podstawki od doniczki. Jeśli osadza się tam tzw. „kamień”, to z pewnością nie dojdzie do niedoboru.
ZWALCZANIE: Przy niedoborze wapnia musimy dodać je do ziemi. Jest to trudne, aby wymieszać wapno z ziemią, gdy roślina ma już duże korzenie, dlatego używamy formy płynnej. Na 10 litrów wody wsypujemy czubatą łyżeczkę od herbaty wapna rozpuszczalnego i tą mieszanką co 3 dni podlewamy roślinę. Po każdym podlewaniu mierzymy poziom pH, gdyż z brakiem wapnia dochodzi też do przekwaszenia ziemi. Jeśli wartość pH jest równa 7,0, to nie ma powodów do zmartwień.
WYSTĘPOWANIE: rzadko.