CBGA Znalezione w Kolejnej Roślinie

Przez długi czas konopie były w przyrodzie uważane za jedyne źródło kannabinoidów. Zgodnie z ich łacińską nazwą – cannabis, ta grupa substancji została również nazwana na cześć konopi. W ostatnich dziesięcioleciach zaczęto rozumieć, że inne rośliny, a nawet grzyby i mikroorganizmy również produkują kannabinoidy.

W południowoamerykańskiej roślinie udało się wykryć wszystkim dobrze znane CBD. Teraz w innej roślinie znaleziono CBGA. Jest to szczególna sensacja naukowa, ponieważ CBGA jest głównym materiałem wyjściowym do syntezy innych kannabinoidów w metabolizmie rośliny konopi.

Południowoafrykańska Kocanka

Helichrysum umbraculigerum należy do rodzaju kwiatów słomkowych i występuje głównie w Afryce Południowej. Rodzina kwiatów słomkowych obejmuje około 600 różnych gatunków. Niektóre z nich znajdują zastosowanie również u nas jako rośliny ozdobne. Cechą szczególną kocanki jest to, że rodzaj Helichrysum nie jest genetycznie spokrewniony z konopiami.

Podczas gdy inne szeroko rozpowszechnione rośliny uprawne, takie jak chmiel, należą nawet do tej samej rodziny botanicznej co konopie, genetycznie uważano, że konopie i kwiaty słomkowe nie mają ze sobą nic wspólnego. Już 40 lat temu w Helichrysum umbraculigerum wykryto kwas kannabigerolowy, czyli CBGA. Odkrycie to zostało zapomniane, aż do teraz.

W 2023 roku międzynarodowy zespół naukowców ponownie zbadał tę roślinę i był w stanie potwierdzić w niej obecność CBGA. Zawartość tego kannabinoidu w liściach tej rośliny wynosi do 4,3 % suchej masy.

W przeciwieństwie do konopi, w kocance pożądane składniki nie znajdują się przede wszystkim w pąkach kwiatowych, ale w rzęsistkach liści. Obecność CBGA w tak wysokim stężeniu udało się wielokrotnie powtórzyć. Naukowcy wyhodowali roślinę w większych ilościach w szklarni i byli w stanie reprodukować zaskakująco wysoką zawartość CBGA wynoszącą 4,3%.

Podobnie jak w przypadku konopi, w metabolizmie Helichrysum umbraculigerum CBGA służy jako materiał wyjściowy do syntezy innych kannabinoidów. Jest to absolutna sensacja i w tej formie do tej pory wyjątkowa w przyrodzie. W wielu innych roślinach, w których wykryto kannabinoidy, występują one tylko jako produkt uboczny innych dróg syntezy. Jednak to, że inne kannabinoidy są syntetyzowane z CBGA, było dotychczas znane tylko z konopi. Podobnie też dzieje się w kocance, gdzie inne kannabinoidy są syntetyzowane za pomocą enzymów CBGA. Enzymy są białkami, które działają jako katalizator w reakcji chemicznej i w ten sposób mogą przekształcać cząsteczki.

Do tej pory naukowcy odkryli 5 różnych enzymów, z którymi roślina syntetyzuje kannabinoidy. Trzy z nich występują również w konopiach indyjskich, pozostałe dwa były jak dotąd zupełnie nieznane. Roślina po części produkuje kannabinoidy, które są również znane z konopi indyjskich, takie jak CBG pochodzące z CBGA. Ale odkryto również rodzaje kannabinoidów, które nie są produkowane przez konopie indyjskie. Grupa nowo odkrytych kannabinoidów jest tak zwanym typem amorfrutynowym.

Nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kocanka zawiera również psychoaktywne kannabinoidy. Kannabinoidy amorfrutynowe należą do niepsychoaktywnych kannabinoidów. Istnieją jednak przykładowe doniesienia o tym, że rdzenni mieszkańcy Afryki używali tej rośliny do palenia ze względu na jej psychoaktywne działanie. Jednak nie ma jeszcze konkretnych raportów na ten temat.

Prawdopodobne Korzyści Medyczne

To odkrycie może mieć również znaczenie dla medycyny. Kannabinoidy z grupy amorfrutyn są silnie przeciwzapalne. Najnowsze wyniki badań sugerują, że ta grupa kannabinoidów działa nie tylko na znane receptory kannabinoidowe, ale także na receptor PPAR gamma. Jest to receptor występujący w kilku rodzajach tkanek i jest związany z kilkoma procesami zapalnymi. Wiele przekaźników, które odgrywają kluczową rolę w stanach zapalnych, a także w cukrzycy, jest modulowanych właśnie przez ten receptor.

Zrozumienie wpływu kannabinoidów na ten receptor może otworzyć nowe możliwości leczenia tych chorób. Ponadto kocanka może służyć jako legalne źródło terapeutycznie skutecznych kannabinoidów w krajach, w których konopie są nadal nielegalne. Samo CBGA ma również kilka cech medycznych. Naukowcy przewidują, że genetycznie zmodyfikowane odmiany tego gatunku kocanki mogą w swoim metabolizmie również wytwarzać inne kannabinoidy. Może to sprawić, że roślina ta stanie się źródłem cennych medycznie kannabinoidów w krajach, gdzie marihuana jest nadal nielegalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.