Kto często pije alkohol, może uodpornić się na jego działanie. Czy to samo dotyczy kaca? Czy skutki uboczne picia alkoholu mogą być mniej dotkliwe? Zajęła się tym aktualna analiza.
Kac zwykle daje o sobie znać po długiej, zakrapianej nocy. Ból głowy, nudności i ogólne złe samopoczucie są typowymi objawami kaca. Intensywność kaca może być bardzo różna.
Wiadomo, że działanie alkoholu może słabnąć przy jego częstym spożywaniu. Taka sama ilość alkoholu nie upija tak bardzo jak zwykle. Ten efekt nazywany jest rozwojem tolerancji. Czy to dotyczy też kaca? Czy objawy kaca po nadmiernym piciu alkoholu zmniejszają się wraz z częstotliwością występowania kaca? Zespół badawczy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii i Politechniki w Dreźnie zajął się odpowiedzią na te pytania.
Im Częściej Mamy Kaca, Tym Gorsze Objawy
Naukowcy połączyli dane z pięciu oddzielnych badań. Wszystkie badania dotyczyły młodych dorosłych, którzy zostali zapytani między innymi o to, jak często w ciągu miesiąca mają kaca i jak źle się wtedy czują. W skład połączonej próby wchodziły 924 osoby w wieku średnio 22 lat. Najczęściej byli to studenci. Mężczyźni mieli średnio około dwóch kacy miesięcznie, kobiety jeden.
Naukowcy wykazali związek między częstotliwością i intensywnością kaca. Jednak nie w kierunku zwiększającej się tolerancji. Wręcz przeciwnie, nasilenie objawów kaca rosło. Im częściej ankietowani byli w kiepskim stanie, tym gorzej się czuli. Dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak to wyjaśnić?
Coraz Częstsze Reakcje Zapalne Spowodowane Częstym Upijaniem Się
Verster i jego zespół wyjaśniają, że nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje reakcje zapalne w organizmie. Kac jest wynikiem takich reakcji zapalnych. Gdy organizm wraca do zdrowia po kacu, poziom stanu zapalnego zwykle po jakimś czasie się obniża. Częste picie do utraty przytomności może jednak prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i trwałego osłabienia układu odpornościowego. Wtedy kac jest bardziej intensywny, ponieważ objawy zapalenia stają się silniejsze.
Wraz z Eminą Išerić i Andrewem Scholeyem w swojej poprzedniej publikacji Joris Verster zwrócił uwagę, że przewlekłe stany zapalne spowodowane alkoholem nie powinny być lekceważone. Naukowcy argumentują, że przewlekłe stany zapalne należą do podstawowych przyczyn szeregu chorób, w tym raka, chorób układu krążenia, choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób układu oddechowego oraz uszkodzeń wątroby i nerek.
Należy Unikać Upijania Się
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich zaleceniach dotyczących spożycia alkoholu wskazuje na liczne choroby, które przypisuje się konsumpcji alkoholu i zaleca spożywanie jak najmniejszych dawek, a wręcz całkowitego zrezygnowania z konsumpcji alkoholu, a przede wszystkim unikać picia do utraty przytomności. Nauka wykazała, że nie istnieje poziom spożycia alkoholu, który nie wiązałby się ze zwiększonym ryzykiem zdrowotnym.
Źródła:
Rîşnițâ, S., Išerić, E., Zijlstra, M. N., Stock, A.-K. & Verster, J. C. (2025). The Relationship Between Alcohol Hangover Frequency and Hangover Severity. Journal of Clinical Medicine, 14, 2428.
Išerić, E., Scholey, A. & Verster, J. C. (2024). Alcohol hangovers as a predictor of the development of immune-related chronic diseases. Alcohol Clin Exp Res, 48, 1995-1999.