Zaburzenia Ruchowe u Osób Stosujących Środki Pobudzające

Niewielkie drgawki lub problemy związane z umiejętnościami motorycznymi mogą mieć różne przyczyny. Badanie wykazało, że użytkownicy ecstasy i crystal meth są dotknięci stosunkowo często tymi dolegliwościami.

Od dłuższego czasu podejrzewa się, że substancje pobudzające, takie jak speed lub crystal meth, mogą wywołać chorobę Parkinsona.

Typowe dla choroby Parkinsona są drgawki, które są wywoływane przez uszkodzenie pewnych komórek nerwowych, które produkują substancję substancję semiochemiczną – dopaminę.

Metaamfetamina, aktywny składnik crystal meth, może uszkodzić właśnie te komórki nerwowe. Istnieją również dowody dla ecstasy, że jej częstsze stosowanie wywołuje drgawki.

Ale jak powszechne są objawy wśród osób zażywających narkotyki? Zespół badawczy kierowany przez Gabrielle Todd, kierowniczkę badania, stawił czoła dla tego pytania i przeprowadził wywiad z 331 osobami, które spożywają metaamfetaminę i ekstazę.

Ponadto przeprowadzono wywiady z 190 osobami, które miały doświadczenie z ekstazą, ale nie z metaamfetaminą. Dla porównania, włączono grupę kontrolną 228 osób bez doświadczenia z nielegalnymi środkami pobudzającymi.

Cztero- do pięciokrotnie większe problemy z umiejętnościami motorycznymi niż w grupie kontrolnej

Zgodnie z wynikami, osoby spożywające środki pobudzające zgłaszają od 4 do 5 razy więcej problemów związanych z umiejętnościami motorycznymi, tj. drobnymi ruchami rękoma, w porównaniu z grupą kontrolną. Dotyka to zarówno osób używających metaamfetaminy i ecstasy, jak i osób używające wyłącznie ecstasy.

Osoby zażywające środki stymulujące zgłaszają również częstsze niekontrolowane wstrząsy. Jedna na pięć osób, które spożywają metaamfetaminę, kiedykolwiek doświadczyła drgawek. Może to mieć wpływ na dłonie, ręce, nogi lub nawet głowę. W grupie użytkowników ecstasy, nawet co czwarta osoba miała już przypadek wystąpienia drgawek.

Chociaż nie można z całą pewnością stwierdzić, czy zażywanie narkotyków jest przyczyną stwierdzonych objawów, zespół badawczy uważa, że wcześniejsze badania dostarczyłyby również dowodów na to, że zażywanie środków pobudzających ma związek z zaburzeniami kontroli ruchu.

Stymulanty mogą mieć niekorzystny wpływ na przetwarzanie nerwowe w regionach mózgu odpowiedzialnych za funkcje ruchowe. Substancja semiochemiczna, jaką jest dopamina odgrywa ważną rolę w tych regionach.

Źródło:
Todd, G., Burns, L., Pearson-Dennett, V., Esterman, A., Faulkner, P. L., Wilcox, R. A., Thewlis, D., Vogel, A. P. & White, J. M. (2019). Prevalence of self-reported movement dysfunction among young adults with a history of ecstasy and methamphetamine use. Drug and Alcohol Dependence, 205, 107595.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.