Który narkotyk jest najbardziej szkodliwy? W jaki sposób można ocenić szkodliwość narkotyków? Eksperci z dziedziny medycyny uzależnień w Niemczech zajęli się tą kwestią i sporządzili rankingową listę dziesięciu najbardziej niebezpiecznych narkotyków.
Dawka czyni truciznę, jak mówi pewna znana stara mądrość. Ale szkodliwość substancji psychoaktywnych jest definiowana nie tylko przez ich dawkę. W 2007 roku eksperci z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy sporządzili rankingową listę najgroźniejszych narkotyków, a w 2010 roku opublikowali jej aktualizację.
Sklasyfikowano 20 różnych substancji psychoaktywnych według ich szkodliwości. Przy ocenie ich szkodliwości wzięto pod uwagę różne kryteria, odnoszące się zarówno do osoby spożywającej substancję, jak i do innych osób lub całego społeczeństwa. Grupa badawcza z Niemiec przyjęła podobne podejście i przedstawiła aktualny ranking, który dodatkowo został rozszerzony o kilka substancji.
W Przeprowadzeniu Badania Wzięło Udział Ponad Stu Ekspertów
W badaniu wzięło udział ponad 100 specjalistów z dziedziny medycyny ze średnim 15-letnim doświadczeniem w leczeniu osób uzależnionych. Ekspertom do oceny przedłożono 33 substancje. W porównaniu z poprzednimi badaniami, nowe substancje obejmowały syntetyczne kannabinoidy i katynony, a także szereg środków przeciwbólowych.
W ocenie rozróżniono pomiędzy szkodami fizycznymi, psychologicznymi i społecznymi. Szkoda może być zarówno dla osoby spożywającej narkotyk, jak i dla innych, którzy ją otaczają. Na przykład, w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu, konsekwencje mogą dotknąć także krewnych.
Ponadto wypadki drogowe spowodowane przez sprawców pod wpływem alkoholu, w których inne osoby zastają zranione, zdarzają się stosunkowo często. Alkohol może mieć również negatywne skutki w miejscu pracy. Celem badania było ostateczne połączenie wszystkich kryteriów w jeden wynik szkodliwości dla każdego narkotyku.
Alkohol Na Przedzie Skali Szkodliwości
Pierwsze trzy miejsca na skali szkodliwości zajmują nielegalne narkotyki – crack, metamfetamina i heroina. Już na czwartym miejscu jest legalny i wszechobecny narkotyk, jakim jest alkohol. Autorzy wyjaśniają, że podobnie jak w poprzednich badaniach ekspertów, doszli do wniosku, że alkohol jest bardzo szkodliwy zarówno dla jednostek, jak i dla społeczeństwa.
Wynikało to głównie z dużej przewagi spożycia alkoholu w społeczeństwie. Jednak w przeciwieństwie do innych narkotyków, takich jak GHB (kwas 4-hydroksybutanowy, czyli słynna pigułka gwałtu) lub ecstasy, które są uważane za mniej szkodliwe, alkohol nie podlega ustawie o środkach odurzających.
Nowe substancje psychoaktywne z grupy katynonów i syntetycznych kannabinoidów zajmują ósme i dziewiąte miejsce w skali szkodliwości, czyli są w górnej trzeciej. Dla porównania, marihuana plasuje się mniej więcej po środku na 16 miejscu, tuż przed grzybami halucynogennymi. Syntetyczne kannabinoidy są zatem oceniane jako bardziej szkodliwe niż konopie indyjskie.
Prawie Każdy Narkotyk Może Być Spożywany w Szkodliwy Sposób
Autorzy wyjaśniają jednak w swoim artykule, że są to szacunki względne, które skupiają się przede wszystkim na populacji jako całości. Dla jednostki można bardziej przyjąć tezę, że w zależności od sytuacji osobistej i intensywności spożycia, prawie każda substancja psychoaktywna może być spożyta w szkodliwy sposób.