Jako dość nieskomplikowana roślina, konopie są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Jednak oprócz uprawy tej rośliny i zbioru kwiatów marihuany, często zapominamy o wielu innych ekscytujących właściwościach, jakie konopie oferują nam w uprawie outdoorowej.
Oczywiście roślina konopi może wzbogacić i upiększyć nasz ogród nie tylko wizualnie, ale także wzmocnić glebę, wspomóc różnorodność biologiczną i przysłużyć się jako kompost.
Marihuana Jako Roślina Uprawna, Ziele i Poplon
Przez tysiąclecia niezliczone ludy tej planety używały niezwykle wszechstronnych właściwości roślin konopi, dopóki nie doszło do prohibicji tej rośliny w wielu krajach na całym świecie. Na szczęście te czasy powoli mijają i zarówno zwykli obywatele, jak i profesjonaliści na nowo odkrywają pozytywne efekty rośliny konopi.
Konopie indyjskie są również ważnym tematem badań w dziedzinie rolnictwa. Niezliczone badania donoszą o skuteczności roślin konopi wykorzystywanych w walce z błękitnymi algami w zbiornikach wodnych lub jako cenny poplon do regeneracji wyeksploatowanych gruntów rolnych – okazuje się bowiem, że kiełkująca marihuana może się przydać nawet przy wypłukiwaniu metali miedzianych i odpadów przemysłowych w glebie.
Mały ogród hodowców konopi zazwyczaj nie jest obciążony ołowiem, nie jest masowo nawożony ani stale orany ciężkimi maszynami. Niemniej jednak zminimalizowanie erozji, zachowanie większej ilości składników odżywczych w glebie lub przyciąganie wszelkiego rodzaju pożytecznych owadów poprzez rośliny konopi jest zawsze sensowne, nawet na małej zielonej przestrzeni.
Ściśle mówiąc, konopie mogą być klasyfikowane jako rodzaj chwastu, który można znaleźć w przyrodzie nawet bez ludzkiej ingerencji i bez problemu zapuszcza korzenie prawie wszędzie, z wyjątkiem pustyń lub plaży nad Morzem Martwym. Takie chwasty nie przyciągają paskudnych szkodników, ale je odpychają i są najczęściej interesujące dla bardzo pożytecznych zwierząt, od ptaków po pszczoły.
Zapach, Kolory, Zioła Kuchenne: Rośliny Konopi Tworzą Własne Akcenty
Wiadomo, że ogrody są często tworzone tematycznie. Chodzi o przyjemne zapachy i kolory, egzotyczne nasadzenia i oczywiście zioła z własnej hodowli. Konopie doskonale do tego pasują, ponieważ zawierają prawie 150 różnych aromatycznych terpenów, których zakres waha się od aromatu pieprzu do owocowych, co zapewnia relaks dla wszystkich zmysłów i oczywiście marihuana stała się również klasykiem jako żywność.
Konopie swoją pachnącą wonią i wieloma kolorami doskonale komponują się z innymi roślinami. Zarówno początkujący hodowcy jak i profesjonaliści mogą spróbować uprawy tej rośliny między innymi w ogrodzie ziołowym. Marihuana lubi słońce i glebę nawożoną już kiełkującymi ziołami, bardzo dobrze sprawdza się w wyższych rabatach, a oprócz bazylii, kopru i innych ziół doskonale współgra z pomidorami, ogórkami lub kalafiorem. Nieodpowiednie są mniejsze rośliny, takie jak marchew.
Trzy Rośliny Ogrodowe, z Którymi Marihuana Doskonale Harmonizuje
Chociaż przeciwnicy marihuany mogą twierdzić, że wszystko, co rośnie obok roślin konopi będzie psychoaktywne, to uspokajamy, że, ani dzieci, ani dorośli nie będą na highu po zjedzeniu rzodkiewki dojrzewającej w pobliżu roślin konopi. Ściśle rzecz biorąc rośliny konopi to rodzaj chwastu, który świetnie współgra z wieloma innymi roślinami, jednak w razie potrzeby warto przeprowadzić eksperymenty czy konopie również będą współgrać z bardzo egzotycznymi i delikatnymi kwiatami.
Rośliny marihuany zawsze świetnie harmonizują z następującymi roślinami:
- Melisa:
Niektórzy uwielbiają zapach marihuany, jednak są i też tacy, którym ten zapach przeszkadza. W tym wypadku można nieco oszukać swój nos owocową melisą, przy okazji odstraszając jej zapachem irytujące komary.
- Bazylia:
Proste zioła kuchenne są nie tylko przydatne w kuchni, ale również odstraszają szkodniki, takie jak mszyce i chrząszcze, których apetyt w ogrodzie powoduje czasami prawie tyle samo problemów, co kornik w polskim lesie.
- Rumianek:
Jest to nie tylko ważna roślina lecznicza. Rumianek jest pomocny w tworzeniu terpenów w konopiach indyjskich, ale również dostarcza ważne minerały i skutecznie odstrasza mączliki.
Warto nadmienić też kilka warzyw, jak fasola, które roślinom konopi dostarczają większej ilości składników odżywczych w glebie. Hodowcy konopi powinni jednak zawsze mieć na uwadze czynniki środowiskowe podczas każdego rodzaju interakcji botanicznej, w końcu wszystkie rośliny, od krzewu po kwiatostany, potrzebują słońca, wody i niewielkiego wiatru – optymalna lokalizacja grządek jest również kluczowa.
Po zebraniu kwiatów marihuany rośliny konopi w żadnym wypadku nie wyrzucamy do bioodpadów, ale do kompostu. Jednak nie może być w nich nasion (bo wykiełkują) i zbyt długich, jeszcze żywych korzeni. Są one łykowate i twarde, przez co nie skompostują się. Z tak powstałej biomasy można później uzyskać doskonały nawóz do następnej uprawy konopi outdoor.