Zaburzenia Ruchu Spowodowane Kokainą

Słyszałeś kiedyś o „Crack Dancing”? Międzynarodowa grupa badawcza opracowała przegląd zaburzeń ruchowych, które mogą być wywoływane przez kokainę.

Konsumenci zazwyczaj czują się świetnie. Kokaina pobudza, poprawia nastrój i poczucie własnej wartości. Częste zażywanie kokainy nie tylko szybko uzależnia. Kokaina jest również związana z zaburzeniami ruchowymi. Co to za zaburzenia i jak powstają?

Zespół badawczy z USA i Brazylii przygotował przegląd tego zagadnienia. Badacze przeanalizowali 49 badań, w których opisano łącznie 383 pojedyncze przypadki. U wszystkich pacjentów występowały zaburzenia ruchowe związane z zażywaniem kokainy.

Zażywanie Kokainy z Towarzyszącymi Mu Zaburzeniami Ruchowymi

Na podstawie opisów przypadków naukowcy opracowali różne formy zaburzeń ruchowych. Jednym z tych zaburzeń jest tzw. crack dancing. Według badania termin ten jest najczęściej opisywanym zjawiskiem w literaturze fachowej. Są to mimowolne, powtarzające się, często chaotyczne ruchy, które wyglądają jak dziwny taniec. W języku fachowym mówi się o dyskinezie.

Jeśli poszczególne mięśnie napinają się bez zamiaru, to terminem technicznym mówimy o dystonii. Zaburzenie to było drugą najczęściej opisaną konsekwencją zażywania kokainy w badaniu. Zgłaszane przypadki dotyczyły głównie mięśni twarzy i obejmowały wargi, język lub szczękę.

Inne zaburzenia ruchowe są podobne do objawów choroby Parkinsona i nazywane są parkinsonizmem. W większości przypadków było to jedno- lub obustronne drżenie rąk.

W niektórych przypadkach zgłaszano również zaburzenia tikowe, takie jak chrząkanie, drżenie głowy lub szeroko otwarte nozdrza. Chociaż większość z nich i tak cierpiała na zespół Tourette’a, związane z nim zaburzenia tikowe uległy częściowemu nasileniu lub nawróciły po zażyciu kokainy.

Inne zaburzenie ruchowe charakteryzuje się brakiem ruchu lub osłupieniem. Stan ten jest znany jako katatonia i według badań został również stwierdzony w związku z zażywaniem kokainy.

Zaobserwowano również przypadki, w których zażywanie kokainy prowadziło do zaburzeń ruchowych oczu. Choroba zwana opsoclonus mioklonus obejmuje mięsień gałki ocznej, co jest widoczne w niekontrolowanych drganiach gałki ocznej.

Zmiana Funkcji Mózgu Spowodowana Zażywaniem Kokainy

Skąd się biorą zaburzenia ruchowe? Naukowcy wyjaśniają, że źródło znajduje się głęboko w mózgu. Dokładnie w tak zwanych zwojach podstawnych. Zwoje podstawy odgrywają znaczącą rolę w wykonywaniu ruchów. Ważnym przekaźnikiem dla funkcji zwojów podstawy jest dopamina.

Działanie kokainy polega głównie na zwiększeniu poziomu dopaminy. Dopamina po uwolnieniu jest zwykle z powrotem wchłaniana do przedniej komórki nerwowej. Ten transport powrotny jest hamowany przez kokainę, zwiększając stężenie dopaminy w szczelinie synaptycznej między dwoma zakończeniami nerwowymi.

Z jednej strony wywołuje to postrzegany pozytywny efekt kokainy, a z drugiej strony w przypadku ostrego lub przewlekłego zażywania prowadzi do wymienionych wyżej zaburzeń ruchowych.

Dobrą wiadomością jest to, że w większości zgłoszonych przypadków zaburzenia ruchowe były przejściowe i ustępowały po abstynencji. Regeneracja trwała kilka tygodni lub miesięcy.

Źródła:

Byroju, V. V.; Rissardo, J. P.; Durante, I.& Fornari Caprara, A. L. (2024). Cocain-induced Movement Disorder: A Literature Review. Prague Medical Report, 125(3), 195-219. uced Movement Disorder https://doi.org/10.14712/23362936.2024.19

Asser, A. & Taba, P. (2015). Psychostimulants and movement disorders. Frontiers in Neurology, 6, 75. https://doi.org/10.3389/fneur.2015.00075

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.