Większość Uzależnionych to Konsumenci Legalnych Narkotyków

Mniej więcej co siódma osoba w Niemczech jest uzależniona od co najmniej jednego narkotyku. W większości przypadków jest to alkohol, tytoń lub lekarstwa.

„W krajach rozwiniętych niemalże co drugi akt przemocy jest popełniany pod wpływem alkoholu” – ostrzegają Andreas Heinz i Shuyan Liu z Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Charité w Berlinie. W swoim edytorialu na temat aktualnie publikowanych danych dotyczących zażywania narkotyków w Niemczech, wyraźnie wskazują oni na to, że legalnie dostępne narkotyki stanowią istotne czynniki ryzyka dla zdrowia publicznego. Dane te zostały przedstawione w dwóch artykułach przez naukowców z Monachijskiego Instytutu Badań Terapeutycznych (IFT).

Tytoń odgrywa istotną rolę w kwestii uzależnienia

Od 1995 roku konsumpcja narkotyków wśród osób dorosłych jest mniej więcej co trzy lata badana w ramach reprezentatywnego badania na temat uzależnień. Od początku badań tytoń znajduje się na czele listy uzależnień. Chociaż palenie tytoniu zmniejszyło się na przestrzeni lat, papierosy są nadal odpowiedzialne za większość chorób uzależniających oraz ich następstw.

14,4 miliona mężczyzn oraz kobiet pali przynajmniej raz na jakiś czas. To 28% populacji Niemiec. Każdego dnia prawie osiem milionów ludzi sięga po papierosy. 9% dorosłej populacji jest uzależniona od tytoniu. Według szacunków niemieckiego Centralnego Biura ds. Uzależnień, 121. 000 osób w Niemczech co roku przedwcześnie umiera w wyniku palenia papierosów.

Zbyt mało osób uzależnionych od alkoholu szuka pomocy

Chociaż konsumpcja alkoholu również wykazuje tendencję spadkową, to 1,6 mln Niemców jest obecnie nadal uważanych za uzależnionych od alkoholu. W międzynarodowym porównaniu Niemcy zaliczane są do krajów o wysokiej konsumpcji, co autorzy badania przypisują przede wszystkim łatwej dostępności do produktów alkoholowych. Innym problemem jest to, że tylko 16% osób uzależnionych od alkoholu szuka pomocy w poradni lub przychodni, aby powstrzymać lub zmniejszyć spożycie alkoholu.

Uzależnienie od środków przeciwbólowych na poziomach takich jak uzależnienie od alkoholu

Dane dotyczące uzależnienia od leków również wskazują na ogromny problem w Niemczech. Chociaż istnieje tendencja do przyjmowania mniejszej ilości środków uspokajających i tabletek nasennych, to Niemcy coraz częściej sięgają po środki przeciwbólowe. Obecnie około 1,6 miliona ludzi jest uważanych za uzależnionych od środków przeciwbólowych.

Jak pokazują analizy zespołu badawczego, rosnący trend w konsumpcji środków przeciwbólowych nie jest spowodowany środkami przeciwbólowymi zawierającymi opioidy, jak ma to miejsce w USA. Do wzrostu przyczyniły się raczej inne leki przeciwbólowe wydawane na receptę i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol. Niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować bóle głowy związane z ich przyjmowaniem, co prowadzi do stosowania dodatkowych środków przeciwbólowych.

Rosnąca tendencja zażywania cannabisu

Wśród nielegalnych narkotyków zauważono tendencję wzrostową jeśli chodzi o spożywanie konopi indyjskich. Obecnie 3,7 mln osób, czyli 7% dorosłej populacji, zażywało marihuanę przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Szacuje się, że w 1995 roku 5% mężczyzn spożywało konopi podczas gdy w 2008 roku liczba ta wynosiła 10% . W tym samym okresie liczba kobiet wzrosła z 2 do 6%.

Jednak uzależnienie od marihuany zostało stwierdzone u mniej niż jednego procenta całkowitej populacji. Szacuje się, że jest to równe liczbie 309.000 osób. Inne nielegalne narkotyki odgrywają jeszcze mniejszą rolę. Szacuje się, że 103.000 osób jest uzależnionych od amfetaminy, a 41.000 od kokainy.

Łącznie 14% populacji w Niemczech cierpi na co najmniej jedną chorobę uzależnieniową. Według Heinza i Liu, potrzeba więcej badań i profilaktyki, zwłaszcza w dziedzinie uzależnienia od narkotyków.

Źródła:
Atzendorf, J., Rauschert, C, Seitz, N.-N., Lochbühler, K. & Kraus, L. (2019). Gebrauch von Alkohol, Tabak, illegalen Drogen und Medikamenten. Deutsches Ärzteblatt, 116(35), 577-584.

Heinz, A. & Liu, S. (2019). Suchterkrankungen in Deutschland. Deutsches Ärzteblatt, 116(35-36), 575-576.

Rummel, C., Lehner, B. & Kepp, J. (2019). Daten, Zahlen und Fakten. In Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen e. V. (Hrsg.), Jahrbuch Sucht 2019 (S. 11-35). Lengerich: Pabst Science Publishers.

Seitz, N.-N., Lochbühler, K., Atzendorf, J., Rauschert, C., Pfeiffer-Gerschel, T. & Kraus, L. (2019). Trends des Substanzkonsums und substanzbezogener Störungen. Deutsches Ärzteblatt, 116(35-36), 585-591.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.