Spożywanie metamfetaminy, znanej również jako crystal meth, może mieć katastrofalne skutki dla naczyń w mózgu. Australijski zespół badaczy (Lappin, J. M., Darke, S. & Farrell, M. (2017). Stroke and methamphetamine use in young adults: a review. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, dx.doi.org/10.1136/jnnp-2017-316071.) postanowił wyjaśnić opierające się na tym mechanizmy.
Apopleksja, czyli udar mózgu może zmienić życie. Osoby, które przeżyły udar muszą liczyć się z długotrwałymi paraliżami oraz deficytami. Zespół badaczy na czele z przewodniczącą Julią Lappin przejrzał aktualny stan nauki na temat metamfetaminy oraz udaru mózgu. Według tego osoby spożywające metamfetaminę poniżej 45 roku życia są porównywalnie często dotknięci przez krwotoczny udar mózgu.
Częsty krwotok do mózgu
Przy krwotocznym udarze mózgu dochodzi do krwotoku do mózgu. Według dochodzeń Lappin oraz jej zespołu aż 80 procent wszystkich udarów mózgu u osób zażywających metamfetaminę należy właśnie do tej kategorii. Jest to zauważalnie spora część. Zazwyczaj wśród społeczeństwa przeważają tak zwane niedokrwienne udary mózgu. Przy tego typu udarze dochodzi do deficytów w zaopatrywaniu mózgu z powodu zatkanego naczynia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu jest zwiększone u wszystkich konsumentów, zarówno u tych, którzy metamfetaminę przyjmują dożylnie jak i u tych, którzy wciągają ją przez nos. Jako główny powód dla tego rodzaju udaru mózgu Lippin z zespołem podają zwiększone ciśnienie tętnicze. Przy regularnym spożywaniu metamfetaminy może on doprowadzić do krwotoku mózgu.
Silne wahania ciśnienia tętniczego spowodowane częstym zażywaniem narkotyków prowadzą do zmęczenia naczyń, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tętniaków. Tętniak to nic innego jak poszerzenie naczynia, podobnie na wzór balonu, który jest pompowany. W najgorszym wypadku takie poszerzenie naczynia może pęknąć i tym samym doprowadzić do krwotoku. Metamfetamina ma jednak szkodliwy wpływ na naczynia bez wytworzenia się tętniaka. Może ona doprowadzić do pęknięcia naczynia.
Wczesne oznaki
Lappin ostrzega więc, że osoby zażywające metamfetaminę powinny zwracać uwagę na wczesne oznaki możliwego udaru mózgu. Mogą to być nagłe napady silnego bólu głowy, parestezje, zaburzenia mowy oraz rozumienia czy zjawiska paraliżu. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Jednak leczenie nie prowadzi w każdym przypadku do całkowitego wyzdrowienia. Z pacjentów i pacjentek pośród 77 wziętych pod uwagę badań tylko jedna czwarta całkowicie doszła do zdrowia. Jedna trzecia z nich niestety zmarła w wyniku powikłań. Naukowcy zwracają uwagę na to, że oczywiście publikowane są zawsze najbardziej ekstremalne przypadki, jednak mimo to każdy udar mózgu może nieść za sobą następstwa, które zmienią całe nasze życie.