Picie alkoholu nie tylko zmienia skład bakterii jelitowych. Badanie przeprowadzone na młodych dorosłych wykazało, że wraz ze zmianą flory jelitowej wzrasta również apetyt na alkohol.
Człowiek tak właściwie tylko w połowie jest człowiekiem. W samym przewodzie pokarmowym znajduje się około 10 bilionów mikroorganizmów. To w przybliżeniu liczba komórek w całym ludzkim ciele. Całość bakterii i innych mikroorganizmów w jelicie nazywa się mikrobiomem jelitowym. Największy udział w mikrobiomie mają bakterie jelitowe, które pełnią ważną funkcję: trawią pokarmy i zwalczają szkodliwe patogeny. Ale to nie wszystko.
Jelita poprzez nerwy i przekaźniki ściśle komunikują się z naszym mózgiem. Bakterie i mózg „komunikują nie tylko o jelitach. Tak zwana oś jelitowo-mózgowa jest również prawdopodobnie zaangażowana w kontrolowanie naszego nastroju i zachowania.
Badanie, w którym myszom przeszczepiono kał osób uzależnionych od alkoholu, przyniosło zdumiewające wyniki: zachowania społeczne małych gryzoni uległy zmianie. Co więcej, sprawiały one wrażenie depresji. W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Irlandii zespół naukowców chciał dowiedzieć się więcej na temat interakcji między bakteriami jelitowymi a mózgiem. W tym celu badali, jak picie alkoholu wpływa na mikrobiom jelitowy, nastrój i zachowanie.
Picie Alkoholu Zmienia Skład Bakterii Jelitowych
W badaniu wzięło udział 71 młodych osób dorosłych w wieku od 18 do 25 lat. Przez ponad trzy miesiące uczestnicy zgłaszali swoje spożycie alkoholu i nawyki żywieniowe. Przeprowadzono test sprawdzający ich zdolność rozpoznawania emocji na twarzach. Na podstawie próbek kału od uczestników zespół badawczy określił, jakie bakterie żyją w ich jelitach.
Kiedy naukowcy porównali próbki kału, odkryli, że u osób, które piły alkohol w ciągu trzech miesięcy, skład bakterii jelitowych uległ zmianie. Podczas gdy udział niektórych bakterii zmniejszył się, innych gatunków było więcej.
Inne Bakterie Jelitowe, Inne Zachowanie?
Osoby, które częściej się upijały, częściej wykazywały impulsywne ruchy i intensywne pragnienie alkoholu. Porównanie z próbkami kału wykazało, że zarówno impulsywność, jak i zwiększone pragnienie alkoholu były związane z innym składem bakterii jelitowych.
Zespół badawczy zaobserwował również, że młodzi dorośli, którzy pili alkohol, błędnie rozpoznawali uczucia u innych osób, gdy pokazywano im zdjęcia z wyrazami twarzy. Trudniej było im rozpoznać twarze wyrażające smutek lub obrzydzenie. Ponownie wykazano związek z pewną zmianą w składzie bakterii jelitowych.
Potencjalnie Trwały Wpływ Na Rozwój Mózgu
Badanie sugeruje, że bakterie jelitowe są związane ze zwiększoną impulsywnością i zwiększonym pragnieniem picia alkoholu. Oba te zjawiska są oznakami uzależnienia. Zespół badawczy zwraca uwagę, że uczestnicy badana to nastolatki, których mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zmodyfikowany przez spożywanie alkoholu mikrobiom jelitowy może zatem mieć trwały niekorzystny wpływ na dalszy rozwój emocjonalny i zwiększać ryzyko uzależnienia.
Jednak naukowcy za pomocą wyników nie byli w stanie wyjaśnić kwestii przyczyny i skutku. Nie jest jasne, czy zmiana składu bakterii jelitowych jest przyczyną, czy skutkiem. Badanie po raz kolejny pokazuje, że picie alkoholu pozostawia ślady, nawet w jelitach.