Czy Palenie Marihuany Osłabia Kości?

Badania naukowe wskazują na możliwy wpływ nadmiernego palenia konopi indyjskiej na ludzki szkielet.

cannabis-smierc-kosci-1

Zespół z Uniwersytetu w Edynburgu po raz pierwszy przeprowadził badania nad wpływem marihuany na ludzki szkielet. Można by tu potwierdzić wcześniejsze założenie, że intensywne konsumowanie konopi może prowadzić do znacznie zmniejszonej gęstości kości oraz częstszego występowania złamań kości. Na pytanie więc „Czy palenie marihuany osłabia kości?” zespół kierowany przez Stuarta Ralstona odpowiedział twierdząco. Najnowsze badania pokazują możliwy związek pomiędzy intensywnym zażywaniem konopi a zmniejszeniem gęstości kości.

W trakcie badania porównano 200 regularnych konsumentów marihuany z 114 nie-konsumentami. Wyniki zw. umiarkowanych konsumentów, którzy do tej pory w swoim życiu wypalili mniej niż 5000 jointów były porównywalne z pomiarami gęstości kości z niekonsumującymi, wśród których byli również palacze papierosów.

Silny kontrast wykazywała grupa regularnych palaczy marihuany. Jakość ich kości była nawet o 5% gorsza niż poprzednie grupy. Także ich wskaźnik masy ciała (BMI) i waga były znacznie niższe. Zauważono również, że w tej grupie osób dochodzi do częstszych złamań kości. Pomimo nowych doświadczeń nie potwierdzono zwiększonego ryzyka zachorowań tych osób na osteoporozę.

Rozważenie takiej możliwości, że do złamań dochodzi tylko przez własną niezdarność regularnych konsumentów, zostało już w przeszłości obalone w innych badaniach. Niewyjaśniony związek między nadmierną konsumpcją marihuany i ich niską gęstością kości naukowcy z University of Edinburgh będą musieli jeszcze w inny sposób wyjaśnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Czy Palenie Marihuany Osłabia Kości?”


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.