Większość hodowców marihuany mówiąc o stadium siewki czy też sadzonki rośliny marihuany mają na myśli fazę, w której kiełki rozwijają swoje pierwsze „prawdziwe” liście. W porównaniu do listków zarodkowych, które mają kształt owalny, drugi rząd liści jest już podobny do liści marihuany, jakie znamy, czyli o ząbkowanym brzegu, jednak rozwijają mniejszą liczbę „palców”.
Kolejne liście, jakie rozwija sadzonka, będą miały po 3 palce, natomiast każde kolejne będą ich miały coraz więcej aż w końcu będą przypominać słynny kształt liści marihuany i będą miały całą paletę 5-7 palców, a czasami też i więcej.
Czas trwania stadium sadzonki u roślin marihuany
W momencie, gdy liście w końcu osiągną ostateczną ilość palców, jest to stadium, które growerzy opisują jako koniec stadium sadzonki oraz jednocześnie początkiem następnej fazy wzrostu rośliny cannabisu, czyli fazy wegetatywnej. Inni znowuż wychodzą z założenia, że stadium sadzonki mija, gdy trzon rośliny osiąga określoną grubość albo roślina rozwinęła 3-4 węzłów listnych.
Czas trwania stadium sadzonki Twojej rośliny może się różnić w zależności od tego, czy uprawiasz indoor czy też outdoor. Przy uprawie w growroomie roślina średnio przez 2-3 tygodni jest sadzonką, podczas gdy na dworze stadium to może trwać nawet do 6 tygodni.
Podczas gdy Twoja siewka grzecznie sobie rośnie, aby stać się wyrośniętą rośliną marihuany, będzie ona zużywała bardzo dużą ilość energii potrzebną dla rozwoju stabilnego systemu korzennego. Zdrowe korzenie są ważne, aby roślina mogła pobierać z gleby składniki odżywcze dla optymalnego i zdrowego dalszego rozwoju.
Wskazówki dla siewek cannabisu
Jeśli umieścisz wentylator w miejscu uprawy Twoich sadzonek i przez to będzie nad nimi powiewał niezmienny przepływ powietrza, to będą one z tego czerpały korzyści na wiele sposobów. Przepływ powietrza może pomóc w zapobieganiu pleśni, na którą młode siewki są szczególnie podatne.
Równomierny prąd powietrza ponadto zachęci rośliny do tego, aby zużyły energię na to, aby wyrosnąć na silniejszą, lepszą i jeszcze bardziej odporną jedność.
Kiedy należy przesadzić sadzonki rośliny cannabisu
Bądź ostrożny, ponieważ młode siewki są bardzo kruche i nie znoszą tego za dobrze, gdy za wcześnie je przesadzimy. Czas na przesadzenie sadzonek do większych doniczek nadszedł wtedy, gdy możesz dostrzec, że sadzonki mają solidny system korzenny. Jeśli Twoje siewki rosną w małych doniczkach albo w wełnie mineralnej, to poczekaj, aż dostrzeżesz, że korzenie zaczną wychodzić z dziur na spodzie doniczek albo z boku kostek wełny.
Mimo to bądź przy przesadzaniu ostrożny i spróbuj nie uszkodzić w żaden sposób kruchej rośliny a tym bardziej jej korzeni. Jeśli uprawiasz marihuanę w kostkach z wełny mineralnej, to jest to jak najbardziej zaletą, ponieważ przy przesadzaniu możesz pozostawić siewki w kostkach i w całości wsadzić je do ziemi, co zapobiegnie ryzyka uszkodzenia w jakikolwiek sposób rośliny.
Światło w czasie stadium siewki
Sadzonki nie potrzebują zbyt dużej ilości światła do tego, aby rosnąć. Rzeczywiście jest tak, że za silne światło może w tej wczesnej fazie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Wielu growerów siewki daje pod lampy fluorescencyjne, które świecą dosyć słabo i najlepiej nadają się do tego zadania.
Ze względu na dosyć słabe światło neonowe zazwyczaj zaleca się, aby lampy były umieszczone w odstępie 5cm nad sadzonkami. Pamiętaj, że im dalej je odsuniesz, tym bardziej rośliny będą sięgać za nim do góry i tym samym będą się naciągać ku górze. Unikaj tego, aby siewki wyciągały się do góry, ponieważ wtedy w łatwy sposób mogą się wygiąć i złamać.
Znajdź najlepszą odległość pomiędzy lampą a roślinami, aby nie za bardzo wyciągały się do góry, ale żeby też nie były za blisko lampy.
Jeśli do swoich roślin używasz innego oświetlenia, jak lampy jak lampy wyładowcze HID, to musisz pamiętać o tym, że ten rodzaj lamp może wyprodukować ogromne gorąco. W tym przypadku musisz być szczególnie ostrożny i zacząć od odstępu między lampą a siewką nie mniejszą niż 80cm.
Przyzwyczajaj swoje siewki stopniowo do światła HID i codziennie zmniejszać odległość między nimi o kilka centymetrów, aż, w zależności od ilości Wattów, osiągnie ona 40-60cm. Możesz też po prostu przeprowadzić test na gorąco przytrzymując Twoją rękę pod lampą. Jeśli temperatura jest za gorąca dla Twoich rąk, to będzie również za gorąca dla Twoich delikatnych siewek.
Dla optymalnego wzrostu Twoich sadzonek powinieneś używać oświetlenia o barwie zimnej, która jest szczególnie korzystna dla wczesnego stadium wzrostu roślin. Te lampy posiadają więcej barwy niebieskiej w swoim spektrum, inaczej niż lampy, które są przeznaczone dla fazy kwitnienia i mają więcej barwy czerwonej w swoim spektrum.
Jeśli chodzi o cykl naświetlana Twoich siewek, to możesz zastosować normalny cykl 18/6, czyli 18 godzin światła w dzień i 6 godzin ciemności w nocy, chociaż niektórzy growerzy stosują cykl 20/4 albo nawet 24/0. Możesz poeksperymentować, który cykl będzie dawał najlepsze osiągnięcia.
Składniki odżywcze dla stadium siewki
Istnieje jedna kwestia, której niedoświadczeni growerzy nie są świadomi. Jest to fakt, że bardzo młode siewki, które dopiero co wykiełkowały, nie potrzebują składników odżywczych. Wręcz przeciwnie, może zdarzyć się tak, że nawożenie sadzonek we wczesnej fazie może im zaszkodzić.
Pozwól swoim siewkom zużyć nieco energii na „poszukiwanie“ nawozu i składników odżywczych oraz na rozwój korzeni, zamiast od samego początku faszerować je różnymi dodatkami.
Używaj wyłącznie czystej wody destylowanej bez żadnych dodatków oraz nawozów o poziomie pH równym 6,5-7. Po tygodniu lub dwóch możesz zacząć z lekkim dodawaniem składników odżywczych. Tutaj również musisz być bardzo ostrożnym, ponieważ siewki mogą bardzo wrażliwie zareagować na przenawożenie.
Używaj tylko połowy zalecanej na opakowaniu przez producenta dawki, inaczej ryzykujesz całkowity zniszczeniem roślin. Ni popełniaj tego samego błędu co wielu niedoświadczonych growerów, którzy tak pielęgnują swoje rośliny, że je zapielęgnowują na śmierć. Jeśli chodzi o sadzonki to mniej znaczy więcej.
Pamiętaj też o tym i zwracaj na to uwagę, że wiele rodzajów ziemi, jaką kujesz w sklepie, zawiera już w sobie składniki odżywcze. Dlatego też zakupiona ziemia doniczkowa jest mniej optymalna dla siewek. Używaj lekkiej ziemi doniczkowej, specjalnej dla siewek albo użyj kostek z wełny mineralnej bądź sam zrób mieszankę starterową z dodatkiem perlitu. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo wtedy wiesz, co tkwi w takiej glebie.