Młodzież i młodzi dorośli cierpiący na fobię społeczną częściej rozwijają problemowe zażywanie konopi indyjskich, co odkrył kanadyjski zespół badawczy.
Nieśmiałość jest do pewnego stopnia normalna. Jednak u osób z lękiem społecznym jest ona tak silna, że mówi się o zaburzeniach lękowych lub fobii. Osoby dotknięte taką fobią bardzo się boją, że, na przykład, ich zachowanie będzie zawstydzające i obawiają się możliwych krytycznych reakcji innych osób.
Zespół naukowców z Kanady wskazuje, że fobia społeczna wśród populacji jest poważnym problemem. Najczęściej dotyczy to nastolatków lub młodych dorosłych. Wielu jednak nie szuka profesjonalnej pomocy. Uderzające jest również to, że osoby z fobią społeczną częściej niż inni rozwijają problemowe zażywanie konopi indyjskich. Dlaczego tak jest?
Kierownik badania Bernard Le Foll i jego zespół przeprowadzili wywiady z młodymi dorosłymi z fobią społeczną i bez niej. W obu grupach naukowcy byli w stanie pozyskać 26 osób i przeprowadzić wywiady wideo na temat ich motywacji do palenia. W obu grupach średni wiek wynosił od 27 do 28 lat.
Ciekawość i Strategie Copingowe Przy Pierwszym Joincie
Osoby z obu grup regularnie zażywały konopie indyjskie. Spożycie konopi indyjskich było jednak nieco bardziej rozpowszechnione wśród probantów z fobią społeczną. 58% z nich miało objawy problemowej konsumpcji. W grupie bez fobii społecznej liczba ta wynosiła „tylko” do 46 procent.
Odnotowano również różnice w motywach konsumpcji. Zespół badawczy pytał o motywy, które były ważne podczas pierwszego wypróbowania jointa, a także o motywy, które są ważne dla dalszego spożycia. Chociaż na początku wszyscy respondenci byli zainteresowani efektem, 42% osób z fobią społeczną często miało z tym związane tzw. motywy radzenia sobie. Osoby te zażywały marihuanę również dlatego, że miały nadzieję na złagodzenie ich lęku.
Jedna z respondentów powiedziała na przykład: „Moim podstawowym założeniem było to, że byłam bardzo przestraszona i uwięziona we własnym umyśle i myślałam, że zioło mi w tym pomoże”. Z drugiej strony, żadna osoba z grupy porównawczej nie podała zażywania konopi indyjskich jako motywu strategii copingowych.
Strategie Copingowe Nasilają Problem Konsumpcji
Różnice były jeszcze bardziej wyraźne, gdy zapytano o motywy kontynuacji konsumpcji. 100 procent respondentów z fobią społeczną podaje strategie copingowe, ale wśród osób bez fobii społecznej liczba ta wynosiła tylko 33 procent. Należy zauważyć, że nawet u osób z fobią społeczną konsumpcja nie była motywowana wyłącznie radzeniem sobie. Osoby z obu grup twierdziły również, że palą marihuanę, ponieważ chcą się cieszyć z odurzenia lub obiecują sobie bodźce związane ze zmianą świadomości.
Problematyczne zażywanie konopi indyjskich, a nawet uzależnienie od konopi indyjskich, wynika przede wszystkim z motywów radzenia sobie, gdy palenie jest wykorzystywane do ukrywania nieprzyjemnych uczuć. Naukowcy wyjaśniają, że już w szkole młodzież mogłaby zostać poinformowana o zjawisku fobii społecznej. Wzywają również do zachęcania młodych ludzi cierpiących na fobię społeczną do szukania pomocy. W leczeniu ważne jest opracowanie lepszych strategii radzenia sobie z chorobą niż uciekanie się do marihuany. Fobia społeczna, podobnie jak inne lęki, może być skutecznie leczona.
Źródła:
Elsaid, S., Wang, R., Kloiber, S., Le Foll, B. & Hassan, A. N. (2023). Motivations for Cannabis Use in Individuals with Social Anxiety Disorder (SAD). Brain Sci, 13, 1698, https://doi.org/10.3390/brainsci13121698.
Barnhill, J. W. (2023). Soziale Angststörung. MSD Manual Ausgabe für Patienten