Jak Duże Jest Ryzyko Rozwoju Uzależnienia Od Konopi Indyjskich?

Pewna część użytkowników konopi indyjskich rozwija uzależnienie od tej używki. Jak duża jest ich liczba, zbadał zespół badawczy w ostatniej meta-analizie.

Nie dla każdej osoby, która pali, konsumpcja staje się problemem. Jednak niektórzy z użytkowników rozwijają uzależnienie od marihuany. Do tej pory regułą było: jedna na dziesięć osób używających konopi indyjskich jest dotknięta tym problemem. Stwierdzenie to jest jednak oparte na badaniach, które mają prawie 30 lat.

Australijski zespół badawczy prowadzony przez Janni Leung przedstawił ostatnio na ten temat meta-analizę. Zespół dokonał przeglądu badań z ostatnich dziesięciu lat i włączył 21 z nich do dogłębnej analizy. Większość badań pochodzi z USA, niektóre z nich zostały przeprowadzone również w Europie, Australii i Nowej Zelandii.

Jedna Na Pięć Osób Używających Konopi Indyjskich Rozwija Zaburzenie Związane z Używaniem Substancji

Definicja uzależnienia uległa w ostatnich latach zmianie. W międzyczasie oficjalny system diagnostyczny DSM-5 nie mówi już o uzależnieniu, ale o zaburzeniu używania substancji, które dzieli się na różne stopnie nasilenia. Zaburzenie może być różne, począwszy od lekkiego do ciężkiego.

Tak więc, zgodnie z wcześniejszymi kryteriami, niewielkie zaburzenie użytkowania nie jest jeszcze klasyfikowane jako uzależnienie, ale raczej jako nadużycie. Ponieważ w różnych badaniach stosowano różne terminy, zespół badawczy obliczył, ilu użytkowników cierpi na zaburzenia związane z używaniem substancji lub uzależnieniem od nich.

Z analiz wynika, że 22% osób używających konopi indyjskich ma zaburzenia związane z używaniem tej substancji. U około jednej na pięć osób konsumpcja wiąże się więc już z problemami. Zgodnie z wynikami, uzależnienie od konopi indyjskich dotyczy 13% użytkowników. Oznacza to, że około jedna na osiem osób używających konopi indyjskich staje się od nich uzależniona. W związku z tym wspomniana na początku zasada musi zostać zaostrzona na podstawie aktualnych badań.

Wraz z Cotygodniową Konsumpcją Wzrasta Ryzyko Uzależnienia

Ryzyko uzależnienia wzrasta również wraz z częstotliwością konsumpcji. Na przykład, 33 procent osób, które palą trawkę jeden lub więcej razy w tygodniu, popada w nałóg. Ponadto w większości badań, w których dokonano rozróżnienia między mężczyznami i kobietami, stwierdzono, że mężczyźni są bardziej narażeni na uzależnienie.

Zespół badawczy zwraca uwagę, że analizy zawarte w badaniu nie dostarczyły żadnych informacji na temat zawartości składnika aktywnego, czyli THC. Jednakże spożycie odmian konopi indyjskich o dużej mocy i wysokim poziomie substancji czynnej THC raczej powinno być inaczej oceniane. Badania wykazały, że używanie konopi indyjskich o dużej mocy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia się uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.