Kanada: brak zwiększonej liczby wypadków po legalizacji medycznej marihuany

Od ponad 15 lat kanadyjscy pacjenci używają cannabis w celach medycznych. łączna liczba wypadków samochodowych jednak przez to nie wzrosła, tym samym nie było potrzeby dopasowywania regulacji prawnej do zdatności do jazdy.

W Kanadzie prawodawca zezwala już 2001 roku na zażywanie cannabisu w celach leczniczych. Ponad 160.000 ciężko chorych pacjentów jest zarejestrowanych jako użytkownicy medycznej marihuany. Wielu z nich zdanych jest na codzienne używanie pojazdów mechanicznych. Ale: łączna liczba wypadków drogowych od tego czasu wcale nie wzrosła. Wręcz przeciwnie: widoczny jest spadek liczby wypadków.

„Na tym przykładzie można zobaczyć, jak odpowiedzialnie zachowują się pacjenci, kiedy zażywają cannabis w celu leczenia.” – mówi Brendan Kennedy, Kierownik firmy Tilray w Kanadzie. „Prawie wszyscy są świadomi wysokiego ryzyka i nie chcą narażać ani siebie ani innych na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.” Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują nawet spadek wypadków drogowych w związku z medycznym użytkowaniem cannabisu.

Kanada nie zmieniła przepisów ruchu drogowego po wprowadzeniu medycznej marihuany. Prowadzenie tam pojazdów pod wpływem zawartego w cannabisie THC jest zabronione i wiąże się z karami pieniężnymi oraz odebraniem prawa jazdy. Jednak pacjenci, którzy są w trakcie terapii cannabisem mogą brać udział w ruchu drogowym, jeśli spełniają pewne kryteria. Muszą one udowodnić, że ich terapia medyczną marihuaną jest zalecona przez lekarza. Tym samym muszą one być w stanie pod wpływem przyjmowanych leków bezpiecznie prowadzić pojazd. Tylko wtedy osoby te unikną kary i nie popełniają w tym momencie żadnego wykroczenia na drodze. Argumentem dla takiego prawa jest to, że dopiero przyjmowanie leków pochodzących od cannabisu przywraca pacjentom zdolność do prowadzenia pojazdów.

Wyzwanie dla pacjentów
Fakt ten stawia jednak pacjentów przed nie lada wyzwaniem. Jednemu pacjentowi w Kanadzie odebrano prawo jazdy, ponieważ w jego krwi wykryto resztki THC. Niektórzy z tych pacjentów stanęli przed kanadyjskim Sądem najwyższej instancji, aby z powrotem odzyskać prawo jazdy. W niektórych przypadkach z sukcesem. „Temat terapii medyczną marihuaną oraz prawa jazdy jeszcze długo nie jest ostatecznie zakończony, zarówno w Kanadzie, jak i w Europie.” – mówi Marla Luther, Kierowniczka Tilray Deutschland GmbH.

Australia wybrała nową drogę
W Australii firma Tilray współpracuje z University of Sydney nad przeprowadzeniem badań dla australijskich urzędów uchu drogowego oraz zdrowia w celu stworzenia bazy danych dla kodeksu ruchu drogowego dotyczącego pacjentów przyjmujących cannabis.

Firma Tilray to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji zajmująca się badaniem oraz produkcją medycznej marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.