Palenie shishy zwiększa ryzyko występowania nowotworów

Dym wydobywający się z fajki wodnej najczęściej ma zapach jabłkowy czy też innych owoców, w zależności od tego, jaki smak wybierzemy. Jak się okazuje jest on jednak wszystko inne niż nieszkodliwy. Metaanaliza potwierdza, że osoby palące fajki wodne są zagrożone zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

W prawdzie fajki wodne nie śmierdzą tak natrętnie jak papierosy, jednak mimo to ich dym jest szkodliwy dla zdrowia. Analizy udowodniły, że dym fajki wodnej zawiera dokładnie te same składniki szkodliwe, co dym papierosowy.

W jednej metaanalizie udało się pokazać, że palenie fajki wodnej ma związek z wystąpieniem tych samych rodzajów nowotworów co palenie papierosów. Metaanaliza polega na tym, że łączy się w niej wiele różnych badań.

Ravinder Mamtani wraz z zespołem (Mamtani, R., Cheema, S., Sheikh, Al Mulla, A., Lowenfels, A. & Maisonneuve, P. (2017). Cancer risk in waterpipe smokers: a meta-analysis. In J Public Health, 62, 73-83.) znaleźli 28 różnych badań, które dostarczają dane na temat chorób nowotworowych oraz palenia fajki wodnej. Jednak nie jest to taka liczba badań jak na temat palenia papierosów, które zostały opublikowane w ostatnich dziesiątkach lat. Dlatego nie można wypowiedzieć się na temat wszystkich rodzajów nowotworu.

Analiza ta mogła jednak wykazać, że palenie fajki wodnej trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory mózgu oraz krtani, na przykład w jamie w ustnej albo przewodzie oddechowym. Ponadto wzrasta ryzyko zachorowań na nowotwór płuc, przewodu pokarmowego, żołądka oraz woreczka żółciowego. A samo ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego oraz żołądka jest takie same jak przy paleniu papierosów.

Tym samym badanie to potwierdza, że palenie fajki wodnej nie jest nieszkodliwym wariantem dla palenia tytoniu. Schłodzony przez wodę dym wywołuje w prawdzie u palaczy wrażenie, że dym fajki wodnej jest mniej szkodliwy niż ten z papierosów, jednak wrażenie to wprowadza w błąd, jak pokazuje wyżej wymienione badanie.

Czyli najbezpieczniej i najzdrowiej jest palić marihuanę, która oprócz przyjemności ma jeszcze właściwości lecznicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.