Macedoński olej cannabisowy

Jeśli chodzi o uregulowanie legalnego użycia cannabisu do celów terapeutycznych, to Bałkany zawsze znajdowały się znacznie za zachodnimi krajami Europy. Jednak wygląda teraz na to, że zachodzą tam spore zmiany. Po Serbii i Chorwacji także Macedonia wydała zezwolenie na medyczną marihuanę, co dodaje postępowej polityce tego regionu dodatkowego rozpędu.

Decyzja ta jest wskaźnikiem na to, jak daleko społeczeństwo i jego władza mogą patrzeć w przyszłość i przewidywać, jeśli chodzi o życie ciężko chorych ludzi.

Macedońska Minister Zdrowia Nikola Todorov wyjaśniła 15 maja tamtego roku, że nowe prawo o narkotykach i środkach psychotropowych pozwala ludziom, którzy cierpią na bardzo ciężkie choroby, jak różnego rodzaju guzy, stwardnienie rozsiane, AIDS i epilepsję, na legalne zaopatrzenie się w preparaty cannabisowe, jak na przykład olej cannabisowy. Za zgodą lekarza takie leki można nabyć w aptece.

Macedońscy aktywiści, którzy obstają za legalizacją, starają się już od kilku lat o osiągnięcie jakiejkolwiek zmiany. Odbyli oni wiele spotkań i seminariów z lekarzami, naukowcami i aktywistami praw pacjenta, podobnie jak też konferencję na temat medycznej marihuany, która miała miejsce nie tak dawno w Budapeszcie.

W walce o nowe macedońskie prawo, bardzo ważną rolę odgrywał znany czeski naukowiec zajmujący się badaniem cannabisu i jego właściwości, Lumir Hanus. Po jego wykładzie w Budapeszcie powiedział on, że jest to wielki sukces dla państw wschodnio-europejskich i że dzięki temu wywoła się falę legalizacji medycznej marihuany w tych państwach.

Prawo w Macedonii nie przynosi za sobą żadnych zmian jeśli chodzi o rekreacyjne zażywanie marihuany, ponieważ zarówno konsumpcja jak i hodowla konopi są w tym kraju nadal zabronione, jeśli nie posiadamy odpowiedniego na to pozwolenia.

Według zdania jednego z aktywistów, Filipa Dostovskiego, Sądy wykazują się w takich przypadkach ogólnie bardzo liberalnie. Znaczy to, że ktoś, kto zostanie zatrzymany przez policję z małą ilością cannabisu, w 90% przypadków może liczyć co najwyżej na karę pieniężną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Macedoński olej cannabisowy”


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.