Objawy Abstynencyjne Przy Uzależnieniu Od Gier Wideo

Jak Długo Uzależnieni od Gier Wideo Mogą Nie Grać?

Jakie są objawy abstynencyjne? Badania przeprowadzone na Tajwanie zajęły się tymi zagadnieniami.

Trzy dni bez gier wideo. Dla niektórych osób może to być nie lada wyzwaniem. Zespół badawczy z Tajwanu zbadał, kiedy wystąpią objawy abstynencyjne, gdy osoby grające będą zmuszone do zachowania abstynencji.

Zespół prowadzony przez Chih-Hung Ko pozyskał do badania 138 młodych osób dorosłych. Osiem z dziesięciu uczestników to mężczyźni. Wszyscy regularnie grali w gry wideo. Połowa 20-38 latków spełniała oficjalne kryteria uzależnienia od gier wideo. Cechą charakterystyczną uzależnienia są objawy abstynencyjne. Zespół badawczy twierdzi jednak, że do tej pory nie udało się ustalić, kiedy objawy abstynencyjne zaczynają pojawiać się u osób uzależnionych od gier wideo.

Uzależnieni Od Gier Wideo Nie Wytrzymują Abstynencji Dłużej Niż Jeden Dzień

Aby to ustalić, wszyscy uczestnicy badania zostali kilkakrotnie zapytani o objawy abstynencyjne. Zostali poproszeni, by przed pierwszym wywiadem nie grali w gry wideo. Oczywiste jest, że zainteresowane strony różnie to interpretowały. Większość osób z grupy uzależnionych od gier wideo grała ostatni raz niecałe sześć godzin wcześniej. Nikt z tej grupy nie był abstynentem dłużej niż jeden dzień. Niektórzy ludzie, którzy nie byli uważani za uzależnionych od gier wideo, nie grali w gry wideo dłużej niż jeden dzień.

Wieczorem tego samego dnia i rano następnego dnia uczestnicy zostali zapytani o objawy abstynencyjne. Nadal proszono ich, by nie grali w gry wideo, dopóki są w stanie wytrzymać. Osiągnięto to w różnym stopniu: 88 procent uzależnionych od gier komputerowych twierdzi, że ma poważne trudności z rezygnacją z grania przez trzy dni, podczas gdy w grupie osób nieuzależnionych liczba ta wynosiła 26 procent. Większość uzależnionych od gier wideo nie potrafiła utrzymać abstynencji dłużej niż jeden dzień.

Wściekłość i Nuda w Odstawieniu Gier Wideo

Uzależnieni od gier czuli się rozdrażnieni, byli w złym nastroju i myślami wracali do tego, czego nie robili – do grania w gry wideo. I byli znudzeni. 62 procent uzależnionych graczy po prostu nie wiedziało, co mają zrobić.

Przede wszystkim odczuwali ogromną potrzebę powrotu do komputera lub konsoli. W języku technicznym mówi się o cravingu. Craving występuje również w uzależnieniach od substancji. Osoby uzależnione od narkotyków odczuwają ulgę, gdy tylko poddają się popędowi i ponownie zażywają narkotyki. Nawet u uzależnionych od gier craving malał, gdy tylko uzależnieni wrócili do gry.

Craving Maleje Po Jednym Dniu

U większości respondentów objawy abstynencyjne wystąpiły w pierwszym dniu abstynencji. Dobrą wiadomością jest jednak to, że ci, którzy opierali się pokusie, już dzień po ostatnim graniu zauważyli, że objawy abstynencyjne ustąpiły. Zdaniem zespołu badawczego świadczy to o tym, że intensywne objawy abstynencyjne tylko przez krótki czas obciążają zdolność wytrwania.

Doświadczenie kliniczne wykazało jednak, że odstawienie nie jest procesem ciągłym. W swoim artykule naukowym zespół badawczy podkreśla, że nawet po kilku dniach abstynencji uzależnieni od gier wideo są nadal narażeni na powrót do dawnego stylu gry. Stres, problemy ze snem lub związane z graniem czynniki mogą wzniecić chęć ponownego grania.

Pomocne jest więc zajęcie się innymi rzeczami, które również przysparzają radości. Alternatywne działania mogą również pomóc przełamać rytuały behawioralne związane z graniem w gry wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.