Picie i Palenie w Komiksach Manga

W japońskich komiksach manga postacie lubią używać alkoholu i papierosów. Wskazuje na to badanie dotyczące analizy komiksów manga z gatunku shonen, czyli dla chłopców.

Dostarczają one milionowej publiczności w akcji i przygód oraz wieczną walkę pomiędzy dobrem i złem. Japońskie komiksy manga z gatunku shonen cieszą się uznaniem dużej społeczności fanów na całym świecie. Według Wikipedii, od 1997 roku sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy samej serii One Piece.

Jak pokazały ostatnie badania z USA, kiedy postacie z komiksów nie są akurat uwikłane w epicką walkę, to sięgają po alkohol i tytoń. Yen-Han Lee i William Dejong zadali sobie trud i przeczesali łącznie 720 rozdziałów pięciu najpopularniejszych serii mangi z gatunku shonen w poszukiwaniu scen, w których pije się alkohol jest albo pali papierosy.

W szczególności ci „dobrzy” uciekają w alkohol i papierosy
W 28 procentach badanych komiksów, tj. w co czwartym rozdziale, zespół znalazł sceny, w których występował albo alkohol albo papierosy.

Spożycie substancji psychoaktywnych nie ograniczało się w żaden sposób do tych „złych” postaci. Spośród 153 palących postaci zespół opisał 84% jako „dobre”, i spośród 199 postaci, które piły alkohol, prawie tyle samo (80 procent) również było „dobre”.

Oprócz podziału na „dobre” i „złe” postaci zespół badawczy szukał też wskazówek, mówiących o ich wieku. Tym samym 11% palaczy i 12% pijących postaci wydawało się być nieletnimi. Na przykład, w serii One Piece pirat Sanji jest przedstawiany jako nałogowy palacz. Kiedy Sanji został wprowadzony do serii miał tylko 19 lat. W Japonii wiek pełnoletni osiąga się w kończąc 20 lat.

Ryzyko naśladowania przez młodzież
W opinii zespołu badawczego prezentacja postaci palących papierosy i spożywających alkohol w komiksach mangi jest problematyczna, ponieważ główna grupa docelowa to dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat.

Niektórzy młodzi czytelnicy identyfikują się z bohaterami i być może też naśladują ich zachowanie. Udowodniono, że spożywanie alkoholu i palenie papierosów przez bohaterów filmów fabularnych zachęca w szczególności młodych ludzi do ich naśladowania.

Jednak porównanie komiksów manga z lat wcześniejszych (1990-2003) i ostatnich (2011-2016) wykazało, że pokazywanie konsumpcji alkoholu i palenia tytoniu maleje. Dla przykładu, papieros w ustach Sanji został zastąpiony lizakiem kiedy One Piece został wprowadzony w USA.

Poza tym w komiksach manga pokazywane są również pozytywne przykłady spożywania alkoholu, jak na przykład, superbohater Metal Bat w serii One Punch Man odmówił alkoholu, ponieważ był jeszcze nieletni. Według Lee i DeJonga takie sceny są jednak rzadkością.

Źródło:
Lee, Y.-H. & DeJong, W. (2019). Depictions of Tobacco and Alcohol Use in Contemporary Japanese Shōnen Manga: A Content Analysis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.