Rzucenie Palenia Poprawia Zdrowie Psychiczne

W krótkim okresie po rzuceniu palenia mogą pojawić się objawy odstawienia. Ale na dłuższą metę zdrowie psychiczne poprawia się. Jest to wynik niedawnego przeglądu naukowego.

Często wystarcza jeden papieros aby powstał fundament dla uzależnienia. W organizmie nikotyna wywołuje szereg procesów biochemicznych. Uważa się, że główny efekt jest wywoływany przez neuroprzekaźnik o nazwie dopamina. Palacze odczuwają to jako krótkotrwałe dobre samopoczucie. Jednak na dłuższą metę palenie jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Zagrożone jest również zdrowie psychiczne. Tak więc palenie zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

Palacze nabierają również wielu nawyków związanych z paleniem. Często obejmuje to palenie razem z innymi ludźmi. Myśl o konieczności trwałego odstawienia papierosów często wywołuje dyskomfort. Na krótką metę objawy odstawienia mogą osłabić twój nastrój. Niektórzy palacze obawiają się również, że rzucenie palenia będzie miało negatywny wpływ na ich relacje społeczne.

Przegląd naukowy rozwiewa te obawy. Kierownik badania Gemma Taylor i jej zespół uwzględnili w swojej analizie łącznie 102 indywidualne badania. W badaniach wzięło udział około 170 000 palaczy, którzy mieli zamiar rzucić palenie. W różnych odstępach czasu uczestnicy byli pytani o swoje samopoczucie. Najkrótszy przedział czasowy wynosił sześć tygodni, a w niektórych badaniach przeprowadzono badania kontrolne nawet do sześciu lat później.

Mniej Stanów Depresyjnych, Mniej Stresu Po Rzuceniu Palenia

Wyniki pokazują, że palacze, którym udało się na stałe rzucić papierosy, czuli się lepiej niż osoby, które nadal paliły. Byli oni mniej przygnębieni i mieli mniej problemów lękowych. Ogólnie rzecz biorąc, byli palacze byli mniej podatni na stres i wyżej oceniali swoją psychologiczną jakość życia.

Jednocześnie nie nastąpiła istotna zmiana w jakości relacji społecznych. Rzucenie palenia nie miało więc prawie żadnego wpływu na krąg przyjaciół i znajomych. Badania sugerują nawet, że społeczna jakość życia ma tendencję do pewnej poprawy.

Z punktu widzenia badaczy jest to oczywiste: Chociaż rzucenie palenia może początkowo powodować stres, w dłuższej perspektywie palacze mogą spodziewać się poprawy zdrowia psychicznego bez negatywnego wpływu na społeczną jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.