Midterms i Marihuana, Czyli Legalizacja w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych Ameryki wybrany prezydent tradycyjnie po dwóch latach kadencji dostaje małe otarcie zwane Midterm Elections. W trakcie tego ważnego wydarzenia ponownie zostają wybrani członkowie Izby Reprezentantów, a także jedna trzecia senatorów w kraju. Przy tej okazji prezydent może zostać ukarany za błędy swojej polityki.

Wybory Midterms mogą mieć duży wpływ na zdolność rządu do działania, ponieważ jeśli jedna z dwóch izb parlamentarnych zmieni stosunek większościowy, to druga połowa rządów prezydenta Bidena może okazać się być dla niego trudną i nie będzie on w stanie wprowadzić wielu reform i zmian legislacyjnych. Często jednak Midterm Elections mają również inne i często przyjemne konsekwencje jeśli chodzi o legalizację marihuany.

Referendum w Sprawie Polityki Marihuanowej

Wybory w Stanach Zjednoczonych są również często wykorzystywane do przeprowadzania referendów w sprawie poszczególnych inicjatyw ustawodawczych, a większość legalizacji w stanach USA jest wynikiem takich referendów, a tylko garstka legalizacji wyszła spod rąk parlamentarnych procesów legislacyjnych.

Delikatny Policzek Dla Prezydenta Bidena

Również teraz, w listopadzie 2022 roku, odbyły się wybory Midterm Election, których wyniki z pewnością niektórych zaskoczyły. Po tym, jak demokratyczny prezydent Joe Biden w ostatnich miesiącach spotkał się z krytyką, spodziewano się czerwonej fali, co oznacza, że wiele stanów rządzonych przez demokratów może zostać przejęte przez republikanów. Czerwonej fali udało się jednak uniknąć, a cios w policzek dla Bidena był odpowiednio łagodny. Jednak nawet referenda nie miały wielkiego wpływu na legalizację.

Kto Głosował Za Marihuaną?

W pięciu stanach USA głosowano nad zmianami legislacyjnymi, które dotyczą marihuany – Maryland, Missouri, Dakota Południowa, Dakota Północna i Arkansas. W Dakocie Południowej legalizacja została odrzucona 52,9 procentami głosów, w przypadku Dakoty Północnej było to nieco bardziej jednoznaczne, 54,9 procent mieszkańców powiedziało legalizacji „nie”. Najbardziej konserwatywnym głosowaniem wykazał się jednak stan Arkansas, który oddał aż 56,3% głosów przeciw legalizacji. Jedynie dwa stany Missouri i Maryland opowiedziały się za reformą i legalnym posiadaniem i handlem marihuany dla osób powyżej 21 roku życia.

W Missouri przewaga wyniosła 53,1 procent wyborców, natomiast w Maryland 65,6 procent co jest bardzo wyraźnym wynikiem. W czasie głosowania ustalono nawet termin realizacji projektu. Już w lipcu 2023 roku legalizacja marihuany stanie się tam rzeczywistością. Nawiasem mówiąc, Colorado po raz kolejny uhonorowało swój status pioniera nowoczesnej polityki antynarkotykowej. Obecnie 51,4 procent populacji popiera dekryminalizację różnych psychodelików, takich jak Magic Mushrooms i tym podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.