Zaprzestanie palenia tytoniu pomaga wyjść z nałogu narkotykowego

Dla ludzi uzależnionych od narkotyków wyjście z nałogu jest bardzo ciężkie. Aktualne badania pokazują, że ich szansa na długotrwałą abstynencję może zostać zwiększona, jeśli w tym samym czasie rzucą oni palenie tytoniu.

Kiedy uzależnieni od narkotyków udają się na terapię odwykową, najczęstszym jej celem jest abstynencja i do tego zarówno pacjent jak i terapeuci przez cały jej przebieg dążą. Jednak najczęściej jest też tak, że pacjenci walczący z nałogiem palą tytoń.

Równoczesne zaprzestanie palenia i walka z nałogiem wydaje się jednak większości jako za trudne, jak wyjaśnia przewodnicząca badań Renee Goodwin. Jednak jak pokazują wyniki powtórnej ankiety, nie robią sobie oni tym żadnej przysługi.

Goodwin wraz ze swoim zespołem dwukrotnie przepytali ponad 5.000 osób w odstępie trzech lat. Wszyscy biorący udział w tej ankiecie byli w przeszłości uzależnieni od narkotyków albo ich nadużywali. Przy pierwszej ankiecie byli jednak od minimum roku abstynentami. Niektórzy z ankietowanych palili papierosy, inni zaczęli między ankietami albo w tym czasie zaprzestali.

Po upływie trzech lat okazało się, że 11 procent osób, które nieprzerwanie palili, znowu sięgnęli po narkotyki. Z uczestników,którzy w między czasie rzucili palenie tytoniu, jedyne 7,5 procenta powróciło do konsumpcji narkotyków. Najmniejsza ilość osób, które powróciły do narkotyków to były osoby, które nigdy nie paliły papierosów. Jedynie 6,6 procent z nich zaczęły zażywać narkotyki.

Niektórzy z uczestników ze względu na ponowną konsumpcję narkotyków powróciło do starego uzależnienia albo nadużywania narkotyków. Po włączeniu dalszych czynników ryzyka jak choroby psychiczne albo problemy z alkoholem, zespół badaczy w swojej analizie wywnioskowali, że osoby, które nie rzuciły palenia papierosów, byli narażeni podwójnie większym ryzykiem powrotu do uzależnienia od narkotyków niż osoby, które zaprzestały palenia tytoniu.

„Zaprzestanie palenia papierosów na pewno poprawi stan zdrowia każdego człowieka” wyjaśnia autorka Andrea Weinberger. „Ale nasze badania pokazują, że wyjście z nałogu palenia papierosów jest szczególnie ważne dla osób dorosłych, które wyszły z uzależnienia od ciężkich narkotyków, gdyż pomaga im to przy pozostaniu w abstynencji.”

Dlatego zespół badaczy sugeruje, aby w terapii nałogu narkotykowego również wzięto pod uwagę walkę z nałogiem palenia papierosów. Może to się wydawać na początku bardzo trudne i nie do pokonania, gdyż większość pomyśli, że chociaż tyle im jeszcze zostanie. Jednak na długą metę osoby dotknięte na pewno by z tego profitowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.