Cannabis Jako Doping

Czy Cannabis Zwiększa Wydajność Fizyczną i Tym Samym Poprawia Wyniki Sportowe?

Obecnie coraz częściej dyskutowana jest kwestia tego, czy marihuana poprawia wyniki sportowe. Szczególnie od momentu, kiedy to najlepsza amerykańska zawodniczka Sha’Carri Richardson została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich za używanie marihuany. Ale czy marihuana w ogóle ma jakiś wpływ na szybkość biegaczy i ogólnie lepsze wyniki w sporcie?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) klasyfikuje marihuanę jako nielegalną substancję dopingującą, ale nie ma naukowych dowodów na to, że stosowanie marihuany przyczynia się, bądź ma wpływ na to, że sportowcy szybciej biegają i są silniejsi.

W badaniach z 2019 roku spytano 1161 sportowców, którzy spożywają marihuanę, w jakim stopniu zmieniają się ich wyniki. Większość, bo około 70 procent, zgłosiło, że używanie konopi pomaga im lepiej spać i że pomaga im pokonać ból podczas ćwiczeń.

Sport a Marihuana: Czy na Highu Biega Się Szybciej?

Niektórzy sportowcy mają nadzieję, że marihuana poprawi ich wyniki Nauka jest sceptyczna, wady wydają się przeważać nad korzyściami.

Najlepsza amerykańska sprinterka nie może startować na olimpiadzie, bo paliła marihuanę. Wielu sportowców dyskutuje obecnie o tym, czy marihuana czyni ich silniejszymi i szybszymi. Nauka jest w tej kwestii dosyć jednoznaczna.

Kiedy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozpoczynał się bieg na 100 metrów kobiet, zabrakło w nim amerykańskiej gwiazdy Sha’Carri Richardson. Zakwalifikowała się z doskonałym czasem biegu, ale wkrótce potem została wykluczona z Igrzysk przez własną federację. Wkrótce po jej głośnym zwycięstwie w eliminacjach w USA, test na obecność substancji THC (tetrahydrokannabinol) zawartej w marihuanie dał wynik pozytywny.

Wielu Uważa, że Marihuana Zwiększa Wydajność

Dyskwalifikacja biegaczki z biegu na 100 metrów wywołała wielkie oburzenie, a później rozgorzała na ten temat debata: Czy marihuana sprawia, że biegacze są szybsi? Do dyskusji włączyło się również wielu atletów z całego świata. Porady były wymieniane na forach. To wywołało fale, szczególnie na scenie biegowej. Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, jak najlepiej działa trening z jointem.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) klasyfikuje ten narkotyk jako nielegalną substancję dopingującą. Ale czy istnieją naukowe dowody na to, że konsumpcja sprawia, że sportowcy biegają szybciej i stają się silniejsi? Odpowiedź brzmi: do tej pory nie. Z medycznego punktu widzenia, wielu specjalistów wręcz uważa, że marihuana może zmniejszyć wydajność fizyczną.

Niemniej jednak, rozbieżność między percepcją a rzeczywistością wydaje się być duża. Według badania z 2019 roku, z 1161 sportowców, którzy używali marihuany, większość (około 70 procent) zgłosiła, że pomogło im to lepiej spać i pokonać ból podczas treningu. Wciąż zadziwiające 60 procent twierdzi, że marihuana ich uspokoiła. W badaniu przeprowadzonym przez University of Colorado, 70 procent badanych stwierdziło, że sięgnęliby po marihuanę, ponieważ ta substancja motywuje ich do ćwiczeń.

Marihuana jest zatem nieszkodliwym narkotykiem, który biegaczom dodaje siły? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zdecydowanie warto jest przyjrzeć się bliżej tym badaniom. Proste testy z udziałem sportowców wyczynowych wykazały, że po spożyciu marihuany wzrasta tętno i ciśnienie krwi – do tego stopnia, że wyniki sportowe są zauważalnie ograniczone.

New York Times intensywnie zajmował się tym tematem. W USA używanie marihuany jest obecnie legalne w wielu stanach. Po przeanalizowaniu licznych badań doszli do wniosku, że: „Wszystkie kolejne badania sugerują, że marihuana nie poprawia siły ani wytrzymałości.”

Dziś marihuana przez wielu jest uważana za słaby narkotyk, porównywalny do alkoholu. Co więcej, w sporcie rekreacyjnym granica, od której zaczyna się doping, jest określona bardzo niejasno. Palenie jointa jest często uważane za trywialne wykroczenie. Jednak skutki uboczne są poważne. Szczególnie podczas palenia marihuany może dochodzić do uwalniania licznych substancji toksycznych i rakotwórczych – uważają eksperci. Ponadto, osoby używające marihuany dłużej wdychają dym, co sugeruje, że płuca są bardziej narażone na działanie substancji takich jak smoła. American Lung Association stwierdza: „Palenie marihuany wyraźnie uszkadza płuca.” Dla biegaczy, którzy aktywnie uprawiają sport i którym zależy na zdrowiu jest to zdecydowanie zjawisko niepożądane.

Marihuana Zostawia Ślady w Mózgu

Istnieją również wyraźne dowody na to, że marihuana ogranicza zdolność do podejmowania decyzji. Jeśli ludzie reagują wrażliwie lub przy odpowiednio wysokiej dawce, może to szybko stać się niebezpiecznym problemem, na przykład podczas przechodzenia przez drogę podczas treningu lub w miejscach uczęszczanych przez samochody.

Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii (DSHS) doszedł do następującej oceny: „Jednak ze względu na uspokajające (wyciszające) działanie marihuany, sportowiec uprawiający niebezpieczne sporty (np. kolarstwo zjazdowe) może być bardziej skłonny do podejmowania ryzyka podczas zawodów, co może następnie wiązać się z lepszym wynikiem w zawodach.”

Jednak wraz ze wzrostem skłonności do podejmowania ryzyka wzrasta również ryzyko wypadków i obrażeń. W sportach zespołowych DSHS dostrzega nawet zagrożenie dla kolegów z drużyny. Dzieje się tak dlatego, że marihuana sprawia, że zawodnicy mają dystans do aktualnej sytuacji w grze i dzięki temu akceptują większe ryzyko w pojedynkach.

Ponadto, marihuana powoduje pogorszenie koordynacji. Sha’Carri Richardson, nawiasem mówiąc, powiedziała po pozytywnym wyniku testu antydopingowego, że nie używała marihuany, aby poprawić swoje wyniki, ale aby lepiej poradzić sobie ze śmiercią matki, która zmarła na krótko przed igrzyskami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.