Biuro Narodów Zjednoczonych do Walki z Narkotykami i Przestępstwami (UNODC) opublikowało niedawno Raport Narkotykowy na 2017 rok, który zawiera dane oraz statystyki z całego świata, które zostały wykonane w 2015 roku.
Raport ten stwierdza, że cannabis nadal jest najbardziej rozprzestrzenionym i najczęściej konfiskowanym narkotykiem. Jak już we wcześniejszych latach tak i w 2015 roku UNODC nie stwierdziło żadnego chociażby jednego przypadku śmiertelnego spowodowanego przedawkowaniem cannabisu.
Jak wynika z raportu, cannabis w 2015 roku był używany przez 3,8 procent dorosłych. Odpowiada to około 138 milionom ludzi na całym świecie. Przy terapiach medycznych 93 procent wszystkich pacjentów to konsumenci cannabisu.
Inne narkotyki na liście top to (w malejącej kolejności) opioidy i opiaty, kokaina, amfetamina oraz ecstasy. Raport ten pokazuje, że w 2015 roku w Unii Europejskiej 6,6 procent osób pomiędzy 15 a 64 rokiem życia konsumowało cannabis.
W grupie wiekowej między 15 a 34 rokiem życia średnia ta jest znacznie większa i jest równa 13,3 procent. W krajach Unii Europejskiej 3 miliony dorosłych (czyli 1 procent) konsumuje codziennie albo prawie codziennie cannabis, a 70 procent z nich mają pomiędzy 15 a 34 lat. Głównie są to mężczyźni.
W tych krajach, w których medyczne użycie cannabisu jest dozwolone, niemedyczne użycie cannabisu u osób powyżej 26 roku życia wzrosło z 5,8 procent do 7,2 procent w okresie czasu od 2004 do 2013 roku.
U młodszych grup wiekowych (12 do 17 lat oraz 18 do 25 lat) rekreacyjne użycie cannabisu ze statystycznego punktu widzenia nie było znaczące i tym samym nie miało związku z krokami, które umożliwiają medyczne życie cannabisu.
Warto dodać, że liczba młodocianych osób, które próbowały cannabisu nie wzrosła w państwach, w których cannabis jest legalny jako używka rekreacyjna.