Od pewnego czasu przedmiotem badań i medycyny, obok powszechnych THC i CBD, stały się również te mniej znane kannabinoidy roślin konopi. Szczególnie obiecujący okazuje się być CBG (kannabigerol), którego pozytywny wpływ na pamięć i wiele innych procesów neurologicznych wzbudza właśnie zainteresowanie w nowym badaniu przeprowadzonym przez Washington State University w USA.
Kannabigerol Matką Wszystkich Kannabinoidów
Mimo, że CBG nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniony, jak THC czy CBD, to w żaden sposób nie należy on do drugorzędnych składników aktywnych konopi. W marihuanie i jej kwiatach znajdują się setki kannabinoidów, których zastosowanie terapeutyczne jest obecnie intensywnie badane. Roślina konopi ma również do zaoferowania aromatyczne terpeny.
Możliwe, że konopie zyskały swój status wszechstronnej rośliny właśnie dzięki CBG. Kannabinoid ten działa i zapewnia na poziomie molekularnym wytworzenie wszystkich metabolitów, które odgrywają ważną rolę w medycynie marihuany.
Wcześniejsze badania wykazały, że kannabigerol może być skutecznie stosowany przeciwko grzybom, drobnoustrojom, a nawet wielolekoopornym bakteriom, które czasami trudno zwalczyć za pomocą klasycznych antybiotyków. Konopie z dużą ilością CBG mogą być pomocne w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, bólu, a nawet dyskomfortu psychicznego, niezależnie od tego, czy chodzi o ataki paniki, czy ogólnie o pamięć.
Siła Psychiczna: Co Według Nowego Badania Może Zdziałać CBG
W badaniu eksperymentalnie naprzemiennym eksperci z Washington State University przeprowadzili wywiady z 34 uczestnikami, którym w ciągu kilku sesji podano 20 miligramów substancji czynnej CBG, oczywiście zawsze w bezpośrednim porównaniu z uczestnikami, którzy otrzymywali tylko placebo.
Uczestnicy mieli ocenić swój osobisty poziom stresu, występowanie depresji, zaburzeń lękowych i ewentualnych luk w pamięci po przyjęciu dużej dawki CBG.
Specjalne testy zawierały aspekty społeczne, jak również dotyczyły indywidualnej wydajności pamięci i zdolności motorycznych. CBG okazał się bardzo skuteczny w zwalczaniu lęków i poprawił pamięć, ale nie miał mierzalnego wpływu na nastrój i stan umysłu. To ostatnie nie jest zaskakujące, ponieważ, jak już wspomniano, nie jest to psychoaktywny kannabinoid.
Skutki uboczne CBG były możliwe do opanowania. Poszczególni badani zgłaszali suchość oczu, zmęczenie i zwiększony apetyt, co jest dość typowe i nieszkodliwe w przypadku zażywania konopi indyjskich. Nie zaobserwowano zaburzeń funkcji poznawczych. Ryzyko nawrotów depresji zmniejszyło się o 26%, a pamięć werbalna uległa poprawie.
Preparaty z Konopi Indyjskich Często Działają Holistycznie i Są Doskonale Tolerowane
CBG był mniej skuteczny w pojedynczych zaburzeniach, które objawiały się paniką i lękiem, ale ogólnie raczej pomagał badanym. Wiemy to już z badań nad konopiami indyjskimi, a ich niezwykle wszechstronne działanie jest możliwe dzięki endogennemu systemowi endokannabinoidowemu, który posiadają wszystkie ssaki. System ten jest podobny do układu krwionośnego lub limfatycznego i wpływa na niezliczone procesy związane ze zdrowiem i samopoczuciem.
Funkcjonowanie i skuteczność marihuany są coraz lepiej rozumiane przez badaczy, dzięki czemu można wskazać obiecujące możliwości leczenia. Niejasne jest tylko, dlaczego rośliny konopi do walki ze swoimi naturalnymi wrogami nie wykorzystują trucizny, ale zamiast tego produkują kannabinoidy, terpeny oraz inne substancje, które dokują do kilkudziesięciu receptorów w naszym ciele i często bardzo korzystnie stymulują organizm.
Źródło:
Cuttler C. 2024. Acute effects of cannabigerol on anxiety, stress, and mood: a double-blind, placebo-controlled, cross-over, field trial. Scientific Reports. DOI: 10.1038/s41598-024-66879-0