Bardziej zielone jest bardziej ciepłe

Czyli, jak w Niemczech wykorzystuje się konopie do ocieplania budynków. I to po raz pierwszy.

Niemcy – Saalfeld. W większości krajów póki co do ocieplania domów używa się wełny mineralnej oraz pianki poliuretanowej. Jednak Niemcy zaczęli stawiać na coś innego – konopie!

Podczas gdy konopia ze względu na jej zastosowanie jako narkotyk ma niezbyt pozytywną opinię, to tak naprawdę ta roślina ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie jej jako materiału izolacyjnego. Jak się okazuje jest to ekologiczna alternatywa dla wiodących materiałów izolacyjnych.

W przeciwieństwie do polistyrenu, który w większej części składa się z ropy naftowej, konopia wyrasta ponownie. W trakcie obróbki konopi potrzebna jest mniejsza ilość energii niż przy produkcji wełny czy pianki. Również właściwości izolacyjne konopi są przekonujące. Ich przewodność cieplna jest tak samo niska jak ta wełny mineralnej oraz pianki z tworzywa sztucznego. Izoluje ona dźwięk i odporna na wilgoć oraz szkodniki. Jedyną wadą jest to, że jest bardziej łatwopalna.

Płyty izolacyjne z konopi są nieco cięższe niż wiodące materiały izolacyjne i muszą być pojedynczo docinane, ale ich właściwości izolacyjne nie zawodzą. Jak uważają eksperci, jest to przyszłość izolacji i ocieplania domów oraz budynków i z czasem konopia jako izolacja będzie coraz bardziej zyskiwać na popularności oraz znaczeniu. W połączeniu z wodą i wapnem z konopi można również robić beton. Jest on o wiele lżejszy niż ten wiodący i reguluje klimat pomieszczenia.

Co najlepsze, roślina konopi jest w całości przetwarzana, bez żadnych odpadów. Jej nasiona są tłoczone i z nich powstaje ole konopny, z siana konopnego powstają włókna, które znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym.

Niemiecka Firma Isowood z Schwarza przerabia konopie na igłowany filc, który montowany jest we wnętrzu samochodów. Firma Advanced Compounding Rudolstadt GmbH używa konopi oraz innych trwałych surowców do produkcji granulatu, z którego, na przykład, powstają zabawki dla dzieci.

To niesamowite, jak wiele zastosowań może mieć jedna roślina, na której od dekad wieszane są psy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.