Dlaczego LSD działa tak długo

Wystarczy jedna tysięczne miligrama LSD i nagle zmienia się cały świat. Bynajmniej świat tego, który ją zażył… Nagle rzeczy, które dotychczas były błahe stają się bardzo znaczące. Dwa nowe badania po kilkunastu latach próby rozwiania tajemnicy związku LSD w naszym mózgu, właśnie przedstawiły nowe rozpoznania, jak właściwie LSD w nim działa.

Już od dawna wiadomo, że LDS wchodzi w reakcję z receptorami serotoniny w mózgu. Jednakże dotychczas zagadką była długość jego działania. Według wcześniejszych badań LSD jest wypłukiwane z mózgu w przeciągu czterech godzin. Ale skutki jego działania są odczuwalne nawet przez cały dzień. Jak więc jest to możliwe?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie naukowiec Bryan Roth wraz ze swoim zespołem wynaleźli specjalny proces udowadniający. W tym celu LSD zostało skrystalizowane w momencie reakcji z receptorem serotoniny. W ten sposób udało się jakby na gorącym uczynku złapać cząsteczkę LSD na poziomie atomowym, jak dokuje do receptora.

Widoczne przy tym było, jak receptor obejmuje cząsteczkę LSD. Naukowcy mówią tu o czymś w rodzaju dekla/pokrywy/wieka, które kładzie się na cząstkę LSD i się jej dosłownie trzyma. Naukowcy podejrzewają, że to właśnie jest powodem, dlaczego LSD ma tak długie działanie. Jednak i to ma kiedyś swój koniec.

Na wyjaśnienie tego są dwa możliwe scenariusze. W związku z tym, że receptor znajduje się w ciągłym ruchu, to cząsteczka LSD mogłaby się w końcu sama od niego uwolnić. Albo mózg sam pozbywa się cząsteczki, w taki sposób, że komórka nerwowa ją wciąga i w ramach recyclingu rozkłada ją na części pierwsze, po czym organizm pozbywa się LSD.

Zanim Bryan Roth zajął się badaniem LSD, pracował jako psychiatra z pacjentami, którzy cierpieli na schizofrenię. W swojej praktyce napotkał on kilka osób, które swój pierwszy przełom choroby przeżyli po zażyciu LSD. Jak mówi Roth, nie byli oni potem tymi samymi ludźmi. Zdarza się to dosyć rzadko, jednak takie przypadki mają miejsce. LSD to bardzo silny narkotyk, co czyni ją tak interesującą dla nauki.

Jak dodaje, on i jego koledzy nie są za konsumpcją LSD, gdyż jest ono też i niebezpieczne. Ale dzięki wiedzy o jego molekularnych właściwościach w działaniu wynikają możliwe zastosowania dla LSD w medycynie. Badania te nie są jednak w stanie dostarczyć jakichkolwiek informacji czy jego działanie rozwija się wyłącznie na receptorze serotoniny i jak konsumujący to przeżywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.