Jakie Substancje Zawierają E-Papierosy?

Kofeina, Plastyfikatory oraz Nawet do 2100 Dotychczas Nieznanych Substancji

Są one uważane za zdrowszą alternatywę dla tytoniu. Ale co tak naprawdę znajduje się w e-papierosach? Profesor Prasse i jego zespół poszukiwali w aerozolach e-papierosów substancji organicznych, które wcześniej nie były znane, a jego wyniki są wręcz szokujące.

Wiele osób przerzuciło się z papierosów na e-papierosy, ponieważ uważają, że są one znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia. Chemicy specjalizujący się w ochronie środowiska są zazwyczaj krytyczni wobec takich twierdzeń, zwłaszcza że często pochodzą one od samej branży tytoniowej, która obecnie dominuje również na rynku e-papierosów. Aby dowiedzieć się, co kryje się w e-papierosach, wykorzystano więc nowoczesne metody analityczne, które zwykle stosuje się do poszukiwania zanieczyszczeń w moczu, żywności, glebie czy wodzie.

Jeśli chodzi o znane szkodliwe substancje, to e-papierosy zawierają ich prawdopodobnie znacznie mniej niż papierosy konwencjonalne. Ale to nie jest do końca prawdą. W e-papierosach producentów Vuse, Juul i Blu, które są również aktywne na rynku europejskim, w e-liquidach o smaku tytoniu znaleziono do 2100 różnych substancji. W powstających aerozolach, które ludzie głęboko wdychają, liczba substancji była podobnie wysoka. Ta obfitość w większości wcześniej nieznanych substancji bardzo zaskoczyła ekspertów.

Co Dokładnie Odkryto?

W zależności od produktu, zawierał on na przykład kofeinę, która być może ma działać pobudzająco, aromatyczną wanilinę, plastyfikator, środek zmniejszający palność i skondensowane węglowodory, które zazwyczaj powstają podczas procesów spalania. W produkcie, który reklamowany jest jako taki, który nie jest spala e-liquidów z nikotyną lub bez niej, a jedynie odparowuje je za pomocą spirali grzewczej, nie powinno ich być.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że w aerozolach wielu e-papierosów znajdują się również wątpliwe ilości metali, takich jak ołów, chrom i nikiel, które prawdopodobnie pochodzą z samej spirali grzewczej.

Niestety, naukowcy za pomocą swoich metod mogą jedynie spekulować o liczbie substancji organicznych; zidentyfikowanie każdej z osobna jest znacznie trudniejsze. Może to trwać nawet przez dziesięciolecia. Nie wiadomo też, czy substancje te są problematyczne dla osób używających e-papierosów. Wiadomo, że jest w nich o wiele, wiele więcej substancji niż podają producenci. I nikt nie wie dokładnie, jakie są ich skutki na ludzki organizm.

Mimo to wielu ekspertów uważa, że e-papierosy są zdecydowanie mniej ryzykowną alternatywą dla klasycznych papierosów – choćby dlatego, że zawierają mniej substancji rakotwórczych. Eksperci są jednak dość ostrożni w tej kwestii.

Jeśli chodzi o substancje rakotwórcze, ich skutki są zwykle widoczne dopiero po dziesiątkach lat, a nawet wtedy bardzo trudno jest przedstawić konkretną przyczynę powstania nowotworu. Jest jeszcze za wcześnie, aby zachwalać e-papierosy jako zdrowszą alternatywę.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy wyraźnie zatwierdziła e-papieros. Jest to produkt producenta Vuse. Jednak eksperci uważają, że to jest złe, że FDA podjęła akurat taką decyzję. Być może produkty te mają swoje uzasadnienie w zniechęcaniu nałogowych palaczy do papierosów. Jednak młodzi ludzie, którzy wcześniej w ogóle nie palili, zwłaszcza w USA, masowo sięgają po e-papierosy. Dla nich często podnoszony werdykt, że e-papierosy są w 95 procentach zdrowsze, oznacza, że mogą ich używać bez wahania. Ale tak nie jest. Wielu z nich popada w trwające całe życie uzależnienie od nikotyny, które ma dramatyczne konsekwencje.

Na rynku dostępne są e-liquidy o bardzo różnych smakach, często skierowane dla młodych ludzi, np. truskawkowy, mentolowy czy mango. W badaniu naukowcy ograniczyli się do produktów o smaku tytoniu. Jednak w liquidach o innych smakach niekoniecznie należy podejrzewać się zawartości innych substancji.

Liczba substancji pomiędzy liquidami o różnych smakach prawdopodobnie nie będzie się znacząco różnić. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby bardziej szczegółowo określić zawarte w nich substancje. Miejmy nadzieję, że inne grupy badawcze również wezmą udział w tych pracach. Na razie eksperci zalecają wszystkim palaczom całkowite rzucenie palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.