Mieszanka napoju energetycznego z alkoholem może zmieniać chemię mózgu

Badania na myszach sugerują, że spożywanie mieszanek napojów energetycznych i alkoholu może trwale zmienić metabolizm mózgowy u nastolatków. Zmiany będą podobne do tych, jak w przypadku konsumpcji kokainy. Zwiększone ryzyko uzależnienia w dorosłości może być następstwem.

mieszanka-napoju-energetycznego-z-alkoholem-moze-zmieniac-chemie-mozgu-1

Podczas gdy alkohol relaksuje i poprawia nastrój, napoje energetyczne mają za zadanie zlikwidować spowodowane przez alkohol zmęczenie. Ten stan jest określany jako „pijane pobudzenie”. Jednak taka konsumpcja stwarza zagrożenia dla zdrowia. Badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jak również utratę zdolności umysłowych u młodych ludzi.

Zmiany w metabolizmie mózgu jak przy kokainie

Zespół naukowców z USA pokazał w doświadczeniach na zwierzętach, że spożycie mieszanek alkoholu z napojami energetyzującymi może powodować podobne skutki w mózgu, jakie występują przy kokainie. Zespół podawał myszom w wieku dojrzewania albo tylko napoje energetyczne, albo tylko alkohol lub mieszaninę obu. Gdy zwierzęta już dorosły, zbadano ich zachowanie i metabolizm mózgu.

U dorosłych zwierząt, którym podawano alkohol i napoje energetyzujące, wykryto podwyższony poziom białka zwanego delta-fosB. Białko to jest uważane za wskazanie długotrwałych zmian w chemii mózgu, takie jak te spowodowane przez stosowanie kokainy.

W tym samym czasie zespół był w stanie zauważyć nieprawidłowości w zachowaniu myszy. Gdy zwierzęta miały możliwość spożycia kokainy, konsumowały jej więcej niż ich odpowiedniki w grupach kontrolnych. Zespół badaczy zakłada, że ​​badane zwierzęta są mniej wrażliwe na działanie kokainy i interpretuje ten efekt jako rodzaj rozwoju tolerancji: W celu osiągnięcia tego samego efektu, zwierzęta muszą zażywać więcej kokainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

2 komentarze “Mieszanka napoju energetycznego z alkoholem może zmieniać chemię mózgu”


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.