Działanie marihuany na mózgi nastolatków przeszacowane

Metaanaliza z Pennsylvanii opiera się na 69 wynikach badań. Zwolennicy prohibicji są jednoznaczni, że cannabis stanowi niebezpieczną substancję, która powinna zostać zabroniona, aby chronić dzieci i młodzież przed jej oddziaływaniem. Pediatrzy w tym stanie Ameryki ostrzegają przed szkodliwymi następstwami zażywania cannabisu, ponieważ ma on silny wpływ na rozwój mózgu u młodzieży.

Fatalne zaburzenia na strukturze mózgu mają wpływ na wydajność neuropoznawczą i oznaczają poważne zagrożenie dla zdrowia, jak można było jeszcze niedawno oficjalnie usłyszeć ze strony federalnego stowarzyszenia w związku ze zbliżającą się debatą legalizacyjną. Ale o tym, że negatywne efekty marihuany na mózgi nieletnich są wyolbrzymiane, udowadnia teraz ponownie metaanaliza ze Stanów Zjednoczonych.

Kilka miesięcy temu wydano wyniki badania porównawczego, które zawierają jednoznaczne fakty na temat oddziaływania marihuany na mózgi dorastających małoletnich. Okazało się przy tym, że, szczególnie w porównaniu do spożywania alkoholu, przy spożywaniu cannabisu nie znaleziono negatywnych oddziaływań.

Metaanaliza Uniwersytetu w Pennsylvanii doszła do sedna 69 projektów naukowych o tej tematyce i ponownie odkryła, że wywołane przez cannabis efekty pozostawiają albo minimalne albo nawet żadnych długotrwałych szkód u młodzieży i dorastających osób.

Autorzy opublikowanego w Jama Psychology Magazin raportu doszli do wniosku, że dotychczasowe założenia o możliwych oddziaływaniach cannabisu są za bardzo zawyżone. Prawie 8000 uczestników, w tym 2000 regularnie konsumujący małoletni, zostali zbadani i porównani ze sobą w dziedzinach właściwości poznawczych, takich jak szybkość myślenia, pamięć, płynność mowy, jakość motoryczna, oraz zdolność do nauki.

Minimalne, ale zauważalne ograniczenie wśród silnie konsumujących było wprawdzie uderzające, jednak po 72 godzinach abstynencji również te osoby nie wykazywały żadnych ograniczeń i ich wydajność intelektualna odpowiadała reszcie.

Tym samym ta metaanaliza Uniwersytetu w Pennsylvanii to kolejna zaliczająca się do wcześniejszych badań, która zajęła się zbadaniem spożywania cannabisu na mózgi małoletnich osób i poprzez ogólno-obowiązującą naukę doszła do rezultatu, że jeden z najważniejszych argumentów pozostałych zwolenników prohibicji można z czysty sumieniem odłożyć na półkę.

Otwarty dla dzieci i młodzieży czarny rynek narkotykowy stanowi znacznie większe ryzyko dla beztroskiego dorastania, niż kontrolowany przez państwo legalny rynek cannabisowy. Wystarczy spojrzeć tutaj na przykład alkoholu i papierosów. Dzieciom znacznie trudniej jest je kupić, bo są legalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.