Marihuana a Przemoc w Związkach

W czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem ludzie są zmuszeni do pozostania w domach. Ma to na celu ochronę naszego zdrowia i życia, ale jeden aspekt, o którym coraz częściej mówi się też w mediach, a który wcale nie jest pozytywny. Otóż może to zwiększyć ryzyko przemocy domowej, zwłaszcza wśród kobiet. Ostatnie badania pokazują, że używanie konopi indyjskich może odgrywać w tym pewną rolę.

„Co trzecia kobieta przynajmniej raz w życiu spotkała się z przemocą fizyczną i/lub seksualną.” Taki raport został opublikowany w lutym tego roku, kiedy to koronawirus wydawał się jeszcze nie być aż tak dużym zagrożeniem dla Europy. Sytuacja jest teraz inna, a kwestia przemocy domowej jest prawdopodobnie bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

Marihuana ma reputację raczej uspokajającego i pokojowego narkotyku. Istnieją jednak również badania, które wskazują na związek między używaniem konopi indyjskich a przemocą. Na przykład badania sugerują, że osoby używające konopi indyjskich są bardziej podatne na przemoc wobec swojego partnera niż abstynenci.

Przemoc fizyczna i psychiczna wzrasta wraz z używaniem konopi indyjskich

Ostatnie badania podkreślają ten związek. Według nich ryzyko stania się ofiarą przemocy domowej wzrasta wraz ze spożywaniem konopi indyjskich. Amerykański zespół badawczy przeprowadził wywiady z 30 parami heteroseksualnymi w celu zbadania tej kwestii. W większości przypadków, zarówno mężczyzna jak i kobieta palili trawkę.

Przewodnicząca nad badaniami Julianne Flanagan i jej zespół udowodnili, że prawdopodobieństwo wystąpienia przemocy fizycznej i psychicznej wzrasta w stosunku do ilości i częstotliwości używania konopi. Związek między używaniem konopi indyjskich a przemocą był widoczny zarówno wśród osób używających przemocy, jak i tych, które były jej ofiarami. Uwzględniono wpływ alkoholu i innych możliwych czynników.

Jak doszło do takiego związku?

Według zespołu badawczego mogłyby się do tego przyczynić indywidualne reakcje na efekty działania konopi indyjskich. Można sobie wyobrazić, że pod mocnym wpływem marihuany niektórzy ludzie tracą dobry humor. Na przykład poprzednie badanie wykazało, że reakcje innych osób pod wpływem konopi indyjskich są częściej uznawane za wrogie. Flanagan i jej zespół również sugerują, że istotne mogą być również objawy odstawienia.

Jednakże, według zespołu badawczego, ich badanie nie jest dowodem na to, że konopie indyjskie są w rzeczywistości przyczyną przemocy. Możliwe jest, że używanie konopi indyjskich jest tylko efektem ubocznym w związku, w którym występuje przemoc. Albo użycie marihuany wzrasta w wyniku przemocy.

Źródła:

Flanagan, J. C., Leone, R. M., Gilmore, A., McClure, E. A. & Gray, K. M. (2020). Association of Cannabis Use With Intimate Partner Violence Among Couples With Substance Misuse. The American Journal on Addictions, https://doi.org/10.1111/ajad.13025.

Moore, T. M. & Stuart, G. L. (2005). A review of the literature on marijuana and interpersonal violence. Aggression and Violent Behavior, 10, 171-192.

Testa, M. & Brown, W. C. (2015). Does Marijuana Use Contribute to Intimate Partner Aggression? A Brief Review and Directions for Future Research. Current Opinion in Psychology, 5, 6–12.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.