Olej konopny – ogólne informacje

Olej konopny jest nie tylko dobry w smaku, ale i też posiada najlepszą gamę kwasów tłuszczowych, jakie są tylko możliwe. Oprócz bardzo ważnych dla ludzkiego organizmu kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6, które są zawarte w oleju w optymalnych proporcjach jeden do trzech, znajdujemy w tym tłoczonym na zimno oleju bardzo rzadki o przeciwzapalnych właściwościach kwas gamma linolenowy, który jest dobry nie tylko w smaku, ale posiada też pozytywne właściwości dla naszej skóry – szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy.

Taki tłoczony na zimno olej z nasion konopi indyjskich nie jest psychoaktywny, tzn. nie zawiera psychoaktywnego składnika cannabisu, jakim jest THC. Możemy go spożywać bez żadnych obaw, że będziemy na tak zwanym „haju”. Olej konopny nie może być mylony z olejem haszyszowym, który wręcz odwrotnie zawiera THC i jest spożywany głównie w celu wywołania psychoaktywnej reakcji. Olej haszyszowy w przeciwieństwie do oleju konopnego jest wytwarzany nie z nasion konopi, a z kwiatów i żywicy dorosłej rośliny.

Czy olej konopny możemy nazwać olejem perfekcyjnym? Z pewnością tak. Jego składniki mogą być wszechstronnie używane. Jest on koloru lekkozielonego, który wywodzi się z zawartego w nasionach chlorofilu. Ponadto można rozpoznać lekko złotawy poblask, który pochodzi z zawartych w oleju karotenoidów, jak beta karoten, który jest przedstopniem witaminy A i dzięki temu szczególnie dobry dla oczu.

Olej konopny jest bardzo zdrowy dla człowieka, o czym wiedzą nie tylko jego miłośnicy, ale i też naukowcy. Pewne badania z lat dziewięćdziesiątych wykazały, że zawarty w oleju konopnym kwas gamma linolenowy (ok. 2 do 4 procent) posiada właściwości obniżające ciśnienie tętnicze i pomaga też w uregulowaniu zaburzeń hormonalnych, z jakimi borykają się kobiety w trakcie menopauzy. Można go używać na skórę wrażliwą i swędzącą oraz przy trądziku.

Kwasy tłuszczowe omega 3 oraz omega 6 są potrzebne naszemu organizmowi do regulacji procesów zapalnych, do produkcji licznych hormonów, do wzmocnienia układu odpornościowego, do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz nerwów oraz do regeneracji komórek w naszym ciele.

Olej konopny jest szczególnie polecany dla wegetarian oraz wegan, gdyż dostarcza on wszystkie potrzebne i ważne kwasy tłuszczowe, których tym osobom ze względu na ich rodzaj diety brakuje. Zawarty w nim kwas stearydynowy, który również należy do kwasów tłuszczowych omega 3 pomaga przy różnego rodzaju zapaleniach.

Wystarczą już 1-2 łyżki stołowe oleju dziennie, obojętnie w jaki sposób przyjmowane, aby obrócić dysharmonię kwasów tłuszczowych w organizmie w zdrową odwrotność. Jest on bardzo zdrowy, bezpieczny i nieryzykowny. Ważnym jest, aby zwracać uwagę na to, z jakiej uprawy pochodzi nasz olej. Zalecana jest uprawa ekologiczna i kontrolowana. Mamy wtedy pewność, że do produkcji nasion nie są używane żadne pestycydy, które negatywnie wpływają na jakość oleju.

Olej konopny świetnie nadaje się do zimnych dań oraz sałat. Można go używać w kuchni jak każdy inny olej, jednak nie należy na nim smażyć, a do dań gorących dodajemy go dopiero po ich przyrządzeniu. W innym przypadku przy temperaturze 165 stopni Celsjusza zostaną uszkodzone bądź też zniszczone zawarte w nim cenne kwasy tłuszczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.