Po Pięciu Latach Kanadyjczycy Nadal Popierają Legalizację Marihuany

Marihuana jest legalna w Kanadzie już od pięciu lat. I chociaż nie wszystko jest idealne, ponieważ niektóre duże firmy musiały zamknąć swoje podwoje, to ogólna sytuacja jest i tak wyraźnie lepsza niż w większości krajów, gdzie sprzedaż marihuany nadal odbywa się na czarnym rynku.

Potwierdzają to badania naukowe dotyczące zmieniającej się sytuacji w Kanadzie i stwierdzające, że wiele krajów może wyciągnąć wnioski z doświadczeń zdobytych w ramach polityki legalizacyjnej Kanady. Co więcej, legalizacja marihuany jest ewolucją, która nie jest ustalona, ale, aby rozwiązać pojawiające się problemy, może być indywidualnie dostosowana do danych okoliczności.

Jednak nawet jeśli obecnie istnieją pewne kwestie, które mogłyby zostać poddane przeglądowi, jest oczywiste, że społeczeństwo w krajach o otwartym rynku generalnie popiera tę sytuację. Ankieta przeprowadzona w Kanadzie wykazała, że większość ludzi tam mieszkających uważa legalizację marihuany do celów rekreacyjnych za słuszną.

Wraz z Wiekiem Rośnie Też Poparcie

W ankiecie zapytano tysiąc dorosłych obywateli Kanady, w jakim stopniu opowiedzieliby się za legalizacją w tym kraju po pięciu latach. W dniach 11-13 października 2023 roku przeprowadzono ankietę internetową, która pokazała, że 64% osób uważa, że kroki podjęte w celu złagodzenia polityki dotyczącej konopi indyjskich są słuszne. Zaskakujące może być jednak to, w której grupie wiekowej znajduje się najwięcej zwolenników, ale także najwięcej wątpiących.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że szczególnie młodzi ludzie chcą legalnego dostępu do marihuany, odsetek osób w wieku 18-34 lat jest najniższy i wynosi 48%. Jednak wraz z wiekiem odsetek zwolenników legalizacji stale rośnie o ponad 50 procent. Na przykład 56% respondentów w wieku 35-54 lat i 66% osób w wieku 55 lat i starszych uważa, że Kanada obrała właściwą drogę. Badanie zostało przeprowadzone przez Research Co., które opublikowało swoje wyniki m.in. w komunikacie prasowym.

Więcej Opinii Na Temat Legalizacji

Pomimo tej większości wśród zwolenników legalizacji, wiele osób po drugiej stronie nadal dostrzega ważne środki zapewniające bezpieczeństwo, takie jak sprawiedliwość. 58% Kanadyjczyków uważa, że pracodawcy powinni mieć możliwość przeprowadzania testów antynarkotykowych u każdego pracownika. Siedmiu na dziesięciu Kanadyjczyków jest za tym, aby rząd federalny ułaskawił tych, którzy byli wcześniej skazani za posiadanie marihuany na własny użytek, bez zamiaru sprzedaży marihuany.

Wyniki w tej kwestii różniły się nieco w poszczególnych częściach kraju. Na przykład w Ontario 72 procent respondentów opowiada się za ułaskawieniami, blisko 71 procent respondentów w Saskatchewan i Manitobie, 70 procent w Albercie, 68 procent w Quebecu i 65 procent w Atlantic Canada i British Columbia. Na przykład w Kanadzie nie ma większości za legalizacją innych środków odurzających. Niewielu Kanadyjczyków byłoby za legalizacją innych substancji.

Legalny Rynek Jest Ceniony

Jeśli chodzi o ostatnie dane ankietowe, tylko 12% Kanadyjczyków uważa, że ecstasy i kokaina powinny zostać zalegalizowane. Tylko 10 procent uważa, że nadszedł czas na zalegalizowanie heroiny i cracku, a 9 procent uważa, że należy zalegalizować metamfetaminę lub fentanyl. Badanie wykazało również coś, co wiele zdradza o akceptacji i korzystaniu z legalnego handlu.

53% Kanadyjczyków przyznało, że nigdy nie spożywało marihuany. Jednak spośród tych, którzy ją spożywali, 48 procent stwierdziło, że wszystkie produkty z konopi zostały zakupione od licencjonowanego sprzedawcy detalicznego. Natomiast tylko 17% stwierdziło, że nigdy nie kupiło go od licencjonowanego sprzedawcy detalicznego. Zrozumiałe jest zatem, że w rzeczywistości tylko niewielka baza klientów pozostaje przy handlarzach na czarnym rynku, podczas gdy ponad połowa populacji rezygnuje z marihuany pomimo legalnych możliwości.

Podobna Sytuacja Dzieje Się w USA

Również w Stanach Zjednoczonych, gdzie konopie indyjskie mogą być legalnie sprzedawane i używane do celów rekreacyjnych już w 24 stanach, akceptacja rynkowa jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Po tym, jak zaledwie kilka dni temu w Ohio rozpoczęto proces legalizacji, a ogólnie ponad 52% Amerykanów mieszka w stanach, które zezwalają na legalny dostęp do marihuany, zdecydowana większość należy do jego zwolenników.

Według sondażu Gallupa z października 2022 roku, 68% amerykańskich wyborców uważa, że marihuana powinna być legalna. Nawet wśród republikańskich wyborców niewielka większość, bo 51 procent nie jest już za prohibicją. Tylko wśród konserwatystów i tych, którzy uważają się za osoby bardzo wierzące, poparcie w tej kwestii wynosi nieco poniżej 50 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.