Za duży poziom EC.
SYMPTOMY: Liście dotkniętej rośliny najpierw zawijają brzegi, deformują się i wyginają w dół, przez co powstają typowe tzw. orle szpony. Jeśli ten stan się utrzymuje, to obrzeża liści zaczynają zmieniać kolor na brązowy. Te przefarbowania zaczynają też obejmować całe liście, aż te wysychają i odpadają. Już same brązowe obrzeża są znakiem do natychmiastowej reakcji.
Proces ten rozpoczyna się na pojedynczych liściach w rożnych miejscach na roślinie i rozprzestrzenia się na resztę. Pozostałe liście wyglądają na zesztywniałe i suche o kolorze oliwkowym. Często pojawiają się do tego czerwone miejsca, a wzrost stagnuje.
OPIS: Przenawożenie to często występujące zjawisko, gdy używamy czystych soli do nawożenia albo po prostu za często nawozimy. Każda roślina ma swoje zapotrzebowanie, ile może przyjąć nawozu i go zużyć. Najczęściej jej poziom EC musi wynosić 2,2.
Jeśli poziom ten się podnosi, czyli wzrasta koncentracja rozpuszczonych soli w ziemi, to wzrost rośliny zostaje powoli zablokowany, liście robią się ciemnozielone i wyglądają, jakby były pod napięciem. Pokazują się też brązowe przebarwienia na obrzeżach, które stają się coraz większe. W końcu liście się deformują i zawijają.
Przy zbyt wysokim poziomie soli w glebie rośliny szybko obumierają.
ZWALCZANIE: Ze względu na symptomy, może tu chodzić o błędny poziom pH. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zmierzyć nie tylko poziom pH, ale i EC. Podlewamy więc tak długo rośliny, aż podstawka do połowy zapełni się wodą. Po 5 minutach odlewamy ją do innego naczynia i robimy test pH i EC. Jeśli EC leży powyżej 2,2 mamy do czynienia z przesoleniem. Jeśli występują ekstremalne poziomy pH (powyżej 8 albo poniżej 6) to musimy je skorygować przez dodanie wapnia rozpuszczalnego.
Aby skorygować EC wypłukujemy pod bieżącą wodą wszystkie sole z ziemi. Na 10 litrową doniczkę wystarczy najpierw 20 litrów wody. Jeśli spadł on do 1,6, to wszystko jest w porządku.
Przez najbliższy tydzień należy nie nawozić roślin i nie usuwać też chorych liści.
WYSTĘPOWANIE: średnio – często.