Wady i Zalety Różnych Form Leczniczych Medyczną Marihuaną

W wielu stanach USA, a także w coraz większej ilości krajów europejskich jest legalna medyczna marihuana. Chociaż w tym przypadku procedura biurokratyczna dla pacjentów jest zazwyczaj bardzo długa i często nie ma możliwości pokrycia kosztów leczenia medyczną marihuaną przez kasy chorych, jest to postęp, który jeszcze kilka lat temu byłby zupełnie nie do pomyślenia.

Prawdopodobnie najbardziej znaną formą konsumpcji konopi jest jej palenie. Ale można ją również przyjmować doustnie, na przykład w postaci wypieków. Ponadto istnieje kilka gotowych leków, które składają się z pojedynczych kannabinoidów lub doustnych ekstraktów. Sposób, w jaki dany produkt z konopi indyjskich jest spożywany, może mieć znaczący wpływ na jego działanie lecznicze.

Palenie Ma Silne, Ale Krótkie Działanie

Palenie jest jedną z najczęstszych form zażywania marihuany, która jest również powszechna w przypadku leczniczych kwiatów. Efekt pojawia się natychmiast, dlatego można bardzo dokładnie oszacować dawkę. Wada jest oczywista. Palenie to sposób konsumpcji, który jest szkodliwy dla dróg oddechowych, ponieważ nawet podczas spalania konopi powstają szkodliwe substancje. Ponadto efekt utrzymuje się stosunkowo krótko. Po około 3 godzinach działanie niemalże całkowicie ustępuje, a pacjenci cierpiący na poważne przewlekłe schorzenia mogą wymagać kolejnej dawki i to kilka razy dziennie. Jednym ze skutecznych sposobów, które w tym momencie w dużej mierze eliminują zagrożenia dla zdrowia dróg oddechowych, jest waporyzator.

Waporyzatory, w których materiał roślinny nie jest bezpośrednio spalany, ale ogrzewany, pochodzą z USA i od dawna są tam bardzo popularną formą konsumpcji medycznej marihuany. Obecnie urządzenia te dotarły również do konsumentów rekreacyjnych i w ostatnich latach doświadczyły sporego wzrostu popularności. Należy jednak zauważyć, że waporyzatory są stosunkowo drogim sprzętem konsumenckim. Ze względu na krzywą działania, stosowanie waporyzatora jest przede wszystkim odpowiednie do leczenia napadowych dolegliwości, takich jak różnego rodzaju ból neuropatyczny, a także zaburzeń ruchowych, takich jak drgawki.

Długi Czas Bezobjawowy Przy Spożyciu Doustnym

Zwłaszcza dla pacjentów uzależnionych od codziennego zażywania konopi indyjskich, w zależności od ich stanu, doustne zażywanie konopi indyjskich jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. W przypadku doustnego spożycia THC, niezależnie od tego, czy to w postaci wypieków przygotowanych z kwiatów konopi indyjskich, czy w postaci kropli, jak ma to miejsce w przypadku dronabinolu, jest on przekształcany w 11-hydroksy-THC. Ta pochodna THC ma 2-3 razy większą moc niż THC. W związku z tym efekt jest dłuższy i znacznie silniejszy. Jednocześnie jednak 11-hydroksy-THC ma wielką zaletę, że nie zwiększa tolerancji tak jak dzieje się w przypadku THC. 11-hydroksy-THC działa ze stałą intensywnością przez okres około 10 godzin.

Również sam początek i koniec działania medycznej marihuany, która jest spożywana z artykułami pożywczymi nie są tak nagłe i gwałtowne, jak w przypadku palenia. To długotrwałe i niezawodne działanie pozwala pacjentom pozostać na wiele godzin bez dyskomfortu, a tym samym przespać nawet całą noc. Ewentualnym źródłem błędów związanych z tą formą konsumpcji jest często znacznie opóźniony początek działania. Podczas gdy w przypadku palenia efekty są prawie uderzające, w przypadku produktów przyjmowanych doustnie może upłynąć 1-2 godzin, zanim efekt osiągnie pełną moc. W przypadku braku wiedzy pacjent może ulec pokusie przedwczesnego przyjęcia kolejnej dawki, przez co efekt końcowy będzie znacznie silniejszy niż zamierzono.

Opóźniony początek działania i jednocześnie długotrwały efekt są najbardziej odpowiednie, jeśli chodzi o uzyskanie długotrwałego ustąpienia objawów, które są do pewnego stopnia przewidywalne, tak jak w przypadku niepożądanego działania chemioterapii. Wadą spożywania pojedynczych kannabinoidów jest brak efektu synergicznego z innymi składnikami rośliny konopi. Ten efekt synergiczny jest również znany jako efekt entourage.

W australijskim badaniu z 2021 roku zbadano ten efekt na myszach. Wykazano, że istotne z medycznego punktu widzenia kannabinoidy w osoczu krwi mają do 25% dłuższy okres półtrwania, jeśli zamiast pojedynczych kannabinoidów w czystej postaci podaje się ekstrakt o pełnym spektrum działania. Indywidualny zakres efektów leczniczych w poszczególnych odmianach konopi wynika zawsze z ogólnego składu wszystkich kannabinoidów i terpenów.

Podanie Przezskórne Ma Duży Potencjał

Jedną z form podawania medycznej marihuany, która jeszcze do nas nie dotarła jest podanie transdermalne. Metoda ta polega na przyklejeniu na skórę plastra z THC, które powoli i równomiernie jest uwalniane, podobnie jak w przypadku plastrów z fentanylem. Ta forma spożywania medycznej marihuany, która w Stanach Zjednoczonych jest bardzo powszechna, łączy w sobie liczne zalety i nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych. Jedyną wadą takich plastrów jest to, że zawierają one tylko jeden odizolowany cannabinoid, czyli albo wyłącznie THC albo wyłącznie CBD albo inny kannabinoid, przez co w ich przypadku nie ma efektu synergicznego.

W zależności od typu plastra, możliwe jest utrzymaniu równomiernego poziomu THC we krwi nawet do 48 godzin. Dzięki bardzo jednorodnemu uwalnianiu THC, podobnie jak w przypadku opóźnienia, poziom substancji czynnej może być stopniowo zwiększany, bez skoku stężenia THC we krwi. W ten sposób eliminuje się skutki uboczne bądź też niepożądane psychoaktywne efekty, które mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.