USA: Ponad 40 Ofiar Śmiertelnych Z Powodu E-Papierosów

New York/Berlin – Rosnąca liczba przypadków i wciąż brak w pełni wyjaśnionych przyczyn: Jak podaje Amerykański urząd ds. zdrowia publicznego liczba zgonów po użyciu e-papierosów w USA wynosi obecnie 42.

Ofiary pochodziły z 24 stanów USA. Liczba chorych wzrosła do 2172 potwierdzonych przypadków. Tydzień temu CDC zgłosiło 39 zabitych i 2051 chorych.

Chory 17-latek z Michigan został w zeszłym miesiącu uratowany, według lekarzy, przed pewną śmiercią tylko dzięki przeszczepie dwóch płuc. W Niemczech i w całej Europie nie stwierdzono dotychczas podobnego wzrostu uszkodzeń w płucach. Zachorowania wydają się być nadal ograniczone do użytkowników w Ameryce Północnej.

Tymczasem liczba osób palących papierosy w USA spadła w 2018 roku do 13,7% dorosłych, około jednego na siedmiu, a tym samym do najniższego poziomu od początku badań tych danych liczbowych sprzed około 50 lat. Papierosy nadal były najczęściej używanym produktem tytoniowym, ogłosiła w czwartek CDC. Kolejne 3,2 proc. dorosłych korzystało z e-papierosów, co oznacza wzrost o 0,4 proc. w latach 2017-2018 – głównie dlatego, że znacznie więcej młodych dorosłych w wieku 18-24 lat korzystało z e-papierosów. CDC zaleca, aby nie palić tytoniu ani nie używać e-papierosów.

Według CDC przyczyna uszkodzenia płuc po użyciu e-papierosów nie została jeszcze ostatecznie wyjaśniona. Jako jedną z możliwych przyczyn zidentyfikowano niedawno olej otrzymany z witaminy E, octan witaminy E.

„To pierwszy raz, kiedy odkryliśmy potencjalnie alarmującą substancję chemiczną w próbkach od pacjentów z tymi chorobami płuc”, poinformowała agencja. Ale potrzeba więcej badań.

Witamina E występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych, takich jak oleje i orzechy. Ze względu na swoją strukturę molekularną substancja może stać się niebezpieczna po jej wdychaniu.

W Niemczech skład aktywnych składników e-papierosów jest na ogół ściślej regulowany niż w USA. Tak zwany octan α-tokoferolu – jak również inne witaminy i THC – nie może być dodawany do płynów z e-papierosów. THC (tetrahydrokanabinol) występuje w konopiach indyjskich i jest głównie odpowiedzialny za efekt odurzający.

„Możliwe toksyczne oddziaływania α-Tocopherylacetat (oktanu witaminy E) są jak dotąd mało znane”, powiedział Frank Henkler-Stephani z Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) niemieckiej agencji prasowej.

„Dotychczasowe oceny dotyczyły głównie sektora kosmetycznego, ponieważ może dojść do niezamierzonego wdychania octanu witaminy E przez niektóre produkty, takie jak lakiery do włosów.”

Jednakże w takim przypadku wchłanianie byłyby bardzo małe ilości, a wynikające z tego ryzyko zostałoby ocenione jako bardzo niskie.

„Obecne incydenty w USA, z kolei, mają związek ze znacznie większą ekspozycją.”

Kilka lat temu dyskutowano nad zastosowaniem octanu witaminy E jako dodatku do tytoniu, ponieważ oczekiwano, że właściwości przeciwutleniające zmniejszą toksyczność dymu tytoniowego, wyjaśnił Henkler-Stephani. BfR wypowiedział się przeciwko temu, ponieważ nie można było dostrzec żadnego efektu prozdrowotnego, a bezpieczeństwo zdrowotne stałego stosowania octanu α-tokoferolu wędzonego nigdy nie zostało udowodnione.

„Obecnie dostępnych jest tylko kilka danych toksykologicznych dotyczących wdychania octanu α-tokoferolu, a niektóre z nich są ze sobą sprzeczne.”

Ze względu na swoje właściwości strukturalne substancja ta mogła gromadzić się na błonie płynnej pęcherzyków płucnych oraz w błonach komórek nabłonka płucnego, powiedział Henkler-Stephani.

„Przy odpowiednio wysokim poziomie mogą wystąpić problemy z wymianą gazową, uszkodzenia tkanek i reakcje zapalne.”

Octan witaminy E jest stosowany w USA od pewnego czasu do rozcieńczania „nieregularnych” produktów waporyzacyjnych, zawierających THC, które są przeważnie dostępne we wstępnie napełnionych wkładach, wyjaśnił ekspert BfR.

„Niektóre produkty z czarnego rynku były nawet sprzedawane przez fałszywe firmy pod nazwami własnych marek.”

Analizy wkładów zawierających THC w Utah wykazały zaskakująco wysoką zawartość oktanu witaminy E, wynoszącą od 31- 38%.

”Zgodnie z obecnym stanem wiedzy można założyć, że tak wysokie dawki mogą wywołać poważne choroby układu oddechowego”, powiedział Henkler-Stephani.

Poziom THC w tych próbkach byłby znacznie poniżej wskazanych wartości.

„Oktan witaminy E jest podobny pod względem konsystencji i koloru do olejów THC i może nawet symulować jego cenne właściwości konsumenckie.”

Wydaje się, że substancja ta była wykorzystywana głównie do rozcieńczania, tj. manipulacji produktami, „prawdopodobnie w odpowiedzi na niedobory podaży i wzrost cen konopi indyjskich”.

Fakt, że oktan α-tokoferolu jest również zawarty w liquidach w Niemczech jest bardzo mało prawdopodobny, przynajmniej w przypadku produktów regularnych i zgodnych z prawem. „Liquidy zawierające nikotynę nie mogą zawierać witamin zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi tytoniu”, wyjaśnił Henkler-Stephani.

„Dla niektórych e-liquidów witamina E nadal była zgłaszana jako składnik.” Nie jest jednak jasne, czy produkty znajdują się rzeczywiście na rynku, czy też zostały już zakazane. „Zgodnie z informacjami BfR, jak dotąd nie zgłoszono żadnych liquidów zawierających octan witaminy E w Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.