Wymioty po cannabisie mogą mieć fatalne skutki

Niektórzy ludzie cierpią na nietolerancję po zapaleniu cannabisu i cierpią na nudności i wymioty. Fachowy artykuł opisuje przypadki, w których osoby po atakach wymiotów zmarły. Pisaliśmy o tym zjawisku także TUTAJ

Gdy chłopak znalazł 27-latkę, ta właśnie umierała. Jej puls był ledwo wyczuwalny. Przybyli ratownicy medyczni prowadzili w prawdzie akcję przywrócenia akcji serca, jednak to nie wystarczyło, aby uratować życie młodej dziewczyny. Dwie godziny później już nie żyła.

Od ośmiu lat kobieta cierpiała na powracające ataki mdłości i wymiotów. Dopiero na dwa dni przed swoją śmiercią trafiła do szpitala z powodu ostrych ataków wymiotnych, po dwóch dniach została jednak wypisania do domu. W trakcie badań po nastawieniu śmierci nie stwierdzono żadnych uszkodzeń organów, które byłyby przyczyną śmierci. Ze względu na to, że od kilku lat zażywała ona cannabis, jako powodem śmierci podejrzewano komplikacje w wyniku cannabinoid hyperemsis syndrom. Jest to bardzo rzadka reakcja, która występuje przy intensywnym spożywaniu marihuany.

W kolejnym przypadku 27-letni mężczyzna już nie żył, gdy został znaleziony. Na kilka dni wcześniej musiał on wymiotować ponad 10 razy na dzień. Uchodził on za długoletniego konsumenta cannabisu, dlatego też jako możliwym powodem śmierci przyjęto u niego komplikacje w wyniku cannabinoid hyperemesis syndrom. Zapadnięte oczu oraz suche ślinianki wskazywały na ostre odwodnienie organizmu.

Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i niewydolność nerek możliwym powodem śmierci
W jaki sposób wymioty mogą prowadzić do śmierci? Silne wymioty często wiążą się z utratą dużej ilości płynów. Jak mówią lekarze może to prowadzić do zaburzeń w gospodarce elektrolitów co znowu prowadzi do zaburzeń rytmu serca a to może powodować zatrzymanie akcji serca.

W obydwu wyżej opisanych przypadkach stwierdzono nienormalne poziomy elektrolitów. 27-letni mężczyzna wykazywał wyraźne oznaki odwodnienia. Kobieta miała ponadto krwiaka na końcu języka, co wskazuje na to, że wcześniej dostała ona ataku padaczki, czyli następstwo zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Niewydolność nerek przez ataki wymiotów
Również niewydolność nerek może być następstwem zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Dotychczas znanych jest sześć przypadków, w których cannabinoid hyperemesis syndrom spowodował ostrą niewydolność nerek. Zespół lekarzy jednak nie wypowiada się jasno o tym, że niewydolność nerek to powód śmierci.

W prawdzie dane przypadki nie dostarczają wystarczająco informacji, aby powodem śmierci móc stwierdzić silne wymioty spowodowane spożywanie cannabisu. Dla osób, które cierpią na takie symptomy można jednak stwierdzić, że ataki wymiotów mogą się okazać niebezpieczne. Według dotychczasowych rozpoznań w takiej sytuacji pomaga tylko wyjście z nałogu spożywania marihuany, aby zniwelować symptomy.

Źródło:
Nourbakhsh, M., Miller, A., Gofton, J., Jones, G. & Adeagbo, B. (2018). Cannabinoid Hyperemesis Syndrome: Reports of Fatal Cases. J Forensic Sci, doi: 10.1111/1556-4029.13819.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.