Zaburzenia Rytmu Serca Spowodowane Piciem Alkoholu

W Monachium zespół badawczy wyposażył młodych ludzi w małe mobilne urządzenia EKG. Stwierdzono przy tym występowanie zaburzeń rytmu serca spowodowane spożyciem alkoholu.

Często, aby dopełnić strój imprezowy, chwyta się po biżuterię. W Monachium w jednym z badań 202 młodych dorosłych poszło imprezować z dość nietypowym akcesorium. Naukowcy wyposażyli probantów swojego badania w małe mobilne urządzenia do EKG. EKG to skrót od elektrokardiogramu. Przez 48 godzin mierzono im tętno. W ciągu pierwszych ośmiu godzin badacze u uczestników co godzinę rejestrowali również stężenie alkoholu.

Dane powinny wskazywać na tzw. „Holiday Heart Syndrome”. Ten angielski termin opisuje zaburzenia rytmu serca, które mogą wystąpić po silnym spożyciu alkoholu. Syndrom ten otrzymał swoją nazwę, ponieważ większość przypadków po raz pierwszy opisywanych przypadków została zauważona po weekendach lub świętach. W swoim najnowszym badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej o przebiegu tego zjawiska w czasie.

Częstość Akcji Serca Wzrasta Wraz Ze Wzrostem Spożycia Alkoholu

Dostępne były dane nadające się do oceny od 193 uczestników. Zgodnie z oczekiwaniami, poziom alkoholu u uczestników w ciągu pierwszych 5 godzin stale wzrastał. Średnio maksymalny poziom osiągnął 1,4 promila. W tym momencie większość ludzi jest w stanie odurzenia.

Równolegle z poziomem alkoholu wzrastała częstość akcji serca. Na początku wieczoru było to 90 uderzeń na minutę. Po czterech godzinach średnia wynosiła 97 uderzeń na minutę. Podczas fazy picia, EKG mierzyło również częstość akcji serca przekraczającą 100 uderzeń na minutę.

Zaburzenia Rytmu Serca w Okresie Rekonwalescencji

Przyspieszone bicie serca nie musi być powodem do niepokoju. Jednak u 10 ze 193 uczestników aparat EKG zarejestrował zaburzenia rytmu serca. Zostały one określone jako „istotne klinicznie”, tzn. jako poważne. Zaburzenia te występowały głównie w okresie regeneracji, który w badaniu rozpoczął się 6 godzin po rozpoczęciu picia i trwał 13 godzin.

Około siedem lat później ponownie przeprowadzono wywiady z uczestnikami. Około jedna na pięć osób nadal zgłaszała sporadyczne kołatanie serca. Dwóch z nich było nawet hospitalizowanych z powodu zaburzeń rytmu serca.

Podejrzewa Się, Że Wpływ Alkoholu Na Mimowolny Układ Nerwowy

Według zespołu badawczego dokładny sposób, w jaki ostre spożycie alkoholu wpływa na serce, jest nadal niejasny. Uważa się jednak, że alkohol wpływa na wegetatywny, mimowolny układ nerwowy, którego świadomie nie kontrolujemy. Reguluje on procesy w naszym ciele, takie jak oddychanie, bicie serca lub metabolizm. Wyróżnia się dwa obszary: współczulny i przywspółczulny układ nerwowy. Współczulny zapewnia wyższą wydajność, przywspółczulny funkcje organizmu w spoczynku.

Zgodnie z zapisami EKG, picie alkoholu aktywuje układ współczulny. Za to odpowiedzialny jest przede wszystkim aldehyd octowy. 48-godzinne pomiary wykazały, że wpływ alkoholu nadal wykracza poza fazę ostrą i nawet w fazie rekonwalescencji, gdy działanie alkoholu słabnie, nadal zakłóca normalny rytm aktywacji i relaksu. Konsekwencją mogą być niebezpieczne zaburzenia rytmu serca.

Picie Alkoholu Generalnie Ryzykowne

Jednak picie alkoholu wiąże się zazwyczaj z wysokim ryzykiem. Nie tylko układ sercowo-naczyniowy jest wystawiony na próbę, cierpi również mózg, i zwiększa się ryzyko wypadku.

Źródła:

Brunner, S., Krewitz, C., Winter, R., von Falkenhausen, A. S., Kern, A., Brunner, D. & Sinner, M. (2024). Acute alcohol consumption and arrhythmias in young adults: the MunichBREW II study. European Heart Journal, 45, 4938-4949. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehae695

Ettinger, P. O., Wu. C. F., De La Cruz, C., Weisse, A. B., Ahmed, S. S. & Regan, T. J. (1978). Arrhythmias and the „Holiday Heart“: Alcohol-associated caridac rhythm disorders. American Heart Journal, 95, 555-562. https://doi.org/10.1016/0002-8703(78)90296-X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.