Niedawno opublikowane badanie, które trwało przez okres 12 lat, sugeruje, że osoby cierpiące na depresje być może dwa razy częściej używają konopi indyjskich w celach rekreacyjnych.
Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów Północnej Karoliny i Nowego Jorku wykazały, że w 2017 roku około 19 procent osób z depresją użyło konopi indyjskich w celach rekreacyjnych, w porównaniu wśród osób bez depresji liczba ta wynosi 8,7 procent.
Badaniami w latach 2005-2017 objęto prawie 729 tysięcy osób w wieku 12 lat i starszych. W 2005 roku około 10,2% osób z depresjamii używało konopi indyjskich. W porównaniu z 5,7 procentami, którzy używali marihuany, ale nie mieli depresji.
Mniej Przygnębieni Ludzie Uważają Marihuanę Za Ryzykowną
W badaniu trwającym 12 lat odsetek osób z depresją, które uznały używanie konopi indyjskich za ryzykowne, zmniejszył się z 41% do 17%. W porównaniu ze spadkiem z 52% do 33% wśród osób bez depresji.
Renee Goodwin z Uniwersytetu Columbia, główna autorka badania, wyjaśniła, że osoby z depresją, które dostrzegają niewielkie ryzyko związane z używaniem marihuany lub nie dostrzegają go wcale, mają znacznie większe rozpowszechnienie niż te, które dostrzegają większe ryzyko związane ze spożywaniem.
„Uważa się, że zażywanie narkotyków jest formą samo-leczenia się na depresję”, powiedziała Goodwin.
Ponadto osoby cierpiące na depresję między 18 a 25 rokiem życia wykazywały wskaźniki spożywania konopi indyjskich na poziomie prawie 30%.
Konopie Indyjskie w Leczeniu Depresji
Autorka badania Renee Goodwin wyjaśniła dalej, że nie ma dowodów na to, że używanie konopi indyjskich w celach rekreacyjnych łagodzi objawy depresji, z wyjątkiem działania tymczasowego.
Istnieją raczej dane sugerujące, że rekreacyjne używanie konopi indyjskich może zaostrzyć lub przedłużyć depresję. Ponadto stwierdziła, że pacjenci poddawani leczeniu/wyleczeniu z depresji powinni unikać używania konopi indyjskich w celach rekreacyjnych.
Krytyka
Celem badania nie było zbadanie, czy lub w jaki sposób depresja może wpływać na częstotliwość używania konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Ponadto w badaniu nie uwzględniono wpływu, jaki legalizacja konopi indyjskich miała na opinię publiczną przez 12 lat. Podobnie nie poruszono tematu marihuany jako leku na depresję.