Znane są nowe wyniki badań na temat użytkowania marihuany w prehistorycznej Europie.
Dwóch naukowców z Uniwerytetu w Berlinie, Tengwen Long i Pavel Tarasov, wraz z kolegami zebrali informacje z archeologicznej literatury, która opisuje przykłady i trendy prehistorycznego użytku marihuany. Dotychczas wychodzono z założenia, że cannabis miało swoje pionierskie zastosowanie w Chinach i Azji Środkowej. Jednak znaleziska badaczy ukazują nowe odkrycia. Niektóre badania wskazują na to, że cannabis używano średnio w tym samym czasie (11.500 – 10.200 lat temu) w Japonii i Europie Wschodniej. Long twierdzi: „Wygląda na to, że 10.000 lat temu roślina marihuany była bardzo szeroko rozpowszechniona.”
Naukowcy przypuszczają, że różne grupy ludzi w strefie europejsko-azjatyckiej zaczęły w tym samym czasie i niezależnie od siebie używać konopi. Jednak znaleziska w Azji Wschodniej są bardzo sporadyczne i pojedyncze. Tylko w zachodniej części Eurazji można udowodnić regularne zażycie marihuany przez ludzi w okresie tysięcy lat. Cannabis używano jako produkt spożywczy, lekarstwo i do wytwarzania tkanin, ale również z powodu swojego psychoaktywnego działania. W tym czasie koczownicy, którzy hodowali bydło, opanowali sztukę jazdy konnej w eurazjatyckich stepach, przez co mogli pokonywać dalekie dystanse.
Dopiero z początkiem epoki brązu około 5.000 lat temu ten wzorzec zaczął się zmieniać i użytkowanie konopi w Azji Wschodniej zaczęło przybierać. Tak powstały pierwsze transkontynentalne szlaki handlowe i wymiana między oddalonymi terenami zaczęła przybierać. Może tu też chodzić o wymianę konopi. „To tylko hipoteza, którą jeszcze trzeba potwierdzić.” – mówi Long. Long zaznacza przy tym , że cannabis mógłby być idealnym towarem przy handlu wymiennym ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie.
Ernest Small z Agriculture an Agri-Food w Kanadzie wskazuje na to, że można wyjść z założenia, że marihuana rozprzestrzeniła się niekoniecznie ze względu na swoje psychoaktywne działanie, a właśnie dzięki swoim różnorodnym zastosowaniom. Jednak dzięki znaleziskom resztek spalonej marihuany wiadomo, że ten sposób jej użycia tamtejszym plemieniom nie był obcy.
Więcej na temat historii użytku marihuany w medycynie znajdziesz tu: http://forum.ganjafarmer.info/viewtopic.php?f=18&t=12#p13