Czy E-Papierosy Prowadzą Do Szybszego Zachorowania na Koronawirusa?

O tym, że palacze tytoniu są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i jego poważniejszy przebieg wiadomo niemal od początku pandemii. Jak jednak jest z e-papierosami, które są uważane za zdrową alternatywę zwykłych, tytoniowych papierosów? Czy użytkownicy e-papierosów mogą czuć się bezpiecznie? Jak pokazuje wynik dużego sondażu przeprowadzonego w USA, prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, szczególnie wśród młodzieży i młodych dorosłych, jest nawet 7 razy większe, jeśli używają oni e-papierosów.

Czy E-Papierosy Są Rzeczywiście Mniej Szkodliwe Niż Tytoń?

Wielu palaczy chcąc rzucić palenie sięga po e-papierosa – dla wielu jest on pomocny, a czasem nawet zalecany z medycznego punktu widzenia. Również szeroka gama aromatów liquidów sprawia, że e-papieros jest dla wielu osób tak atrakcyjny. Ale czy rzeczywiście jest to mniej szkodliwa alternatywa dla palenia tytoniu, jak głoszą producenci?

Nowe badanie przeprowadzone w USA wykazało, że nastolatki i młodzi dorośli mogą szybciej i poważniej zachorować na koronawirusa z powodu palenia e-papierosów. Ale dlaczego tak jest?

E-papierosy i e-jointy Na Topie

Lekarz ogólny Peter Fleischhauer opowiada o pojawiającym się trendzie e-jontów, które w Internecie sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Marihuana zamiast tytoniu – i to w super gadżeciarskim e-joincie, który można mieć zawsze przy sobie.

Jak Niebezpieczne Są e-jointy?

Używanie marihuany wśród nastolatków nigdy nie było wyższe. Młodzi ludzie w Europie coraz rzadziej sięgają po zwykłe papierosy, a coraz częściej po marihuanę. Przykładowo, według ostatnich badań Niemieckiej Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej (BZgA), 10,4 procent uczniów w wieku od 12 do 17 lat przynajmniej raz w swoim życiu paliło trawkę. Podobnie jak w przypadku zyskujących na sławie e-papierosów, również tutaj pojawił się nowy trend: e-jointy. Umożliwiają one konsumpcję marihuany na wciśnięcie guzika, bez użycia tytoniu. Jaki wpływ ma to na organizm?

E-jointy Łatwo Dostępne Dla Nieletnich

E-jointy umożliwiają spożywanie koncentratu konopi indyjskich lub marihuany poprzez ich waporyzację – i można je nabyć online całkiem legalnie w zagranicznych sklepach. Co daje powody do obaw: te e-jointy są stosunkowo niedrogie, a przy zamówieniu wystarczy podać, że ma się ukończone 18 lat. W końcu to, jakie zioła konsument ostatecznie umieści w urządzeniu, zależy od niego samego.

Dr. Heidrun Thaiss, szefowa BzgA, wyjaśnia również: Urząd musi uważnie obserwować rozwój konsumpcji e-produktów. W rzeczywistości jeden z konsumentów, który pragnie zachować anonimowość, potwierdza, że świecące e-jointy przyciągają głównie młodych ludzi: „Generalnie chodzi o gadżet, mogę go szybko naładować, tak jak telefon, to jest po prostu bardzo interesujące i fajne”.

Staje się to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy do w elektronicznych jointach spalane są podrabiane substancje pochodzące z czarnego rynku, takie jak syntetyczne kannabinoidy. W związku z tym w USA doszło już do kilku zgonów. Ale nawet jeśli w Europie nie doszło jeszcze do skrajności: marihuana nie powinna być spożywana przez młodych ludzi w żadnej formie, jak ostrzega lekarz ogólny Peter Fleischhauer.

Mózg dojrzewa przez okres dzieciństwa i dojrzewania aż do 18-20 roku życia. Każdy czynnik zakłócający może w tym czasie zaburzyć dojrzewanie, a receptory kannabinoidowe znajdują się w mózgu – wyjaśnia. To właśnie tam mogą zdecydowanie wystąpić aberracje, które utrzymują się w dorosłym życiu.”

Drastyczne Porównanie: Alkohol Zabija w Niemczech 70.000 Osób Rocznie

Czy zatem marihuana jest bardziej niebezpieczna niż np. alkohol? „Nikt nigdy nie umarł od marihuany w Niemczech” – podkreśla Fleischhauer. „Alkohol zabija ponad 70 000 osób rocznie.” Mimo to, zdaniem lekarza, palenie trawki nie powinno być trywializowane. Konsekwencją używania marihuany mogą być napady paniki i lęku – zwłaszcza u osób z istniejącymi wcześniej stanami psychotycznymi. Według kanadyjskich badań, palenie trawki w wieku nastoletnim prowadzi również do zwiększonego ryzyka wystąpienia depresji, a nawet samobójstwa w późniejszym okresie życia.

Podrażnione Drogi Oddechowe Przez E-Papierosy

E-papierosy są wolne od substancji smolistych i zawartych w nich substancji rakotwórczych. Z tego powodu mówi się, że waporyzacja e-papierosa jest mniej szkodliwa niż palenie papierosów. Ale zgodnie z raportami, jak chociażby w niemieckim magazynie zdrowotnym „Ärzteblatt”, niektórzy eksperci krytycznie do tego podchodzą: oprócz nikotyny, zawierają one inne substancje, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Przy wdychaniu oparów powstaje szkodliwa ciecz, która osadza się na błonie śluzowej. Zespół pod kierownictwem Davida Thicketta z Uniwersytetu w Birmingham zbadał w teście laboratoryjnym wpływ oparów z e-papierosów.

Test wykazał, że opary z e-papierosów niszczą ważne komórki odpornościowe. Wynik: Zarówno liquidy z e-papierosów, jak i płyn powstający podczas wdychania niszczą makrofagi – małe komórki odżywiające się w naszej krwi, które służą jako obrona immunologiczna. Nikotyna jeszcze bardziej przyspiesza śmierć ważnych komórek. Stwierdzono również, że e-liquid ograniczał zdolność makrofagów do wchłaniania bakterii i innych zanieczyszczeń.

Dysfunkcja Śródbłonka: E-Papieros Uszkadza Naczynia Krwionośne

Filadelfia – Już opar z jednego e-papierosa powodował dysfunkcję naczyń krwionośnych u zdrowych ochotników w badaniu klinicznym w Radiology (2019; doi: 10. 1148/radiol. 2019190562), co w dłuższej perspektywie może sprzyjać rozwojowi miażdżycy.

E-papierosy są uważane za zdrową alternatywę dla palenia, ponieważ opary nie zawierają rakotwórczych produktów spalania pochodzących z rośliny tytoniu. Wielu młodych użytkowników uważa, że oprócz nikotyny wdycha także parę wodną.

Pomijają oni fakt, że e-papierosy zawierają glikol propylenowy jako rozpuszczalnik. Rozwój pary jest wzmocniony przez glicerol. Aby e-papierosy smakowały jak prawdziwe, dodaje się do nich aromaty. Składniki podgrzewane są przez spiralę grzewczą e-papierosa, w wyniku czego zachodzą reakcje chemiczne.

Podczas wdychania oparów do płuc, a poprzez pęcherzyki płucne do krwiobiegu dostaje się wiele potencjalnie toksycznych substancji. Alessandra Caporale i współpracownicy z Perelman School of Medicine w Filadelfii badali teraz wpływ tego na funkcjonowanie naczyń krwionośnych u 31 zdrowych młodych ochotników (średnia wieku 24 lata).

Wszyscy badani byli niepalący. W ramach eksperymentu wykonali 16 zaciągnięć e-papierosa i za każdym razem wdychali opary przez 3 sekundy. Płyn nie zawierał nikotyny, tylko aromaty. Ponadto, jak we wszystkich e-papierosach, obecne były glikol propylenowy i gliceryna. Rezonans magnetyczny tętnic udowych, aorty i mózgu wykonano przed i po odparowaniu e-papierosa.

Wdychane Opary z E-Papierosów Osłabiają Dylatację Pośredniczącą w Przepływie Krwi

Przeprowadzono również badanie czynnościowe śródbłonka na udzie. W tym celu przepływ krwi jest tymczasowo przerywany za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi. W wyniku reperfuzji dochodzi do rozszerzenia tętnicy, ponieważ śródbłonek odpowiada na niedokrwienie uwalniając substancje rozszerzające naczynia, głównie tlenek azotu NO. Pojawia się hiperemia, rozpoznawalna po lekkim zaczerwienieniu nogi.

Zmniejszenie tej dylatacji pośredniczącej w przepływie (FMD) jest oznaką dysfunkcji śródbłonka, która jest uznanym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy. Wynik: Stwierdzono 34% spadek FMD po inhalacji oparów z e-papierosów. Prędkość przepływu krwi zmniejszyła się o 26%, a maksymalny przepływ krwi zmniejszył się o 17,5%. Saturacja tlenem w krwi żylnej przejściowo spadła o 20%. Prędkość fali tętna w aorcie była nieznacznie obniżona o 3%. Po inhalacji oparów nie wystąpiły żadne istotne zmiany w mózgu.

Fakt, że zaledwie kilka zaciągnięć się e-papierosem wywołuje ostrą dysfunkcję śródbłonka jest złowieszczym znakiem, który prowadzący badania Felix Wehrli nie interpretuje dobrze. Należy się obawiać, że w dłuższej perspektywie doprowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Czy młodzi ludzie, którzy sięgają po e-papierosy, są bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu, okaże się dopiero w badaniach epidemiologicznych w ciągu najbliższych kilku lat.

E-papierosy: Jak To z Nimi Jest?

Brytyjskie badania nieco oczyszczają obraz e-papierosów. Na temat elektrycznych papierosów istnieją podzielone opinie: czy jest to substancja uzależniająca, używka, a może nawet lek? Entuzjaści używający e-papierosów są zachwyceni – eksperci ds. zdrowia je krytykują. Nowe badanie może teraz doprowadzić do ponownej zmiany toku myślenia: według brytyjskich naukowców e-papierosy są o 95 procent mniej szkodliwe dla zdrowia niż papierosy tytoniowe.

W raporcie agencji do spraw zdrowia Public Health England stwierdzono, że e-papierosy mogą „zrewolucjonizować zdrowie publiczne poprzez zmniejszenie ogromnych zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem”. Ponadto, palenie e-papierosów ma pomóc palaczom w rzuceniu nałogu. Agencja zdrowia stwierdziła, że palacze, którzy przerzucają się na e-papierosy zmniejszają swoje osobiste ryzyko śmierci, chorób i innych szkód zdrowotnych.

Eksperci mieli i nadal mają poważne obawy dotyczące e-papierosów, ponieważ waporyzatory rzekomo zachęcają nastoletnich niepalących do palenia. Jednak brytyjscy badacze nie znaleźli na to żadnych dowodów. Dyskusje na temat e-papierosów będą pewnie nadal trwały.

Jak Działa e-papieros?

Zbiornik napełnia się smakowym e-liquidwm, a następnie wkłada do waporyzatora. E-papieros zasilany jest baterią, którą należy doładowywać raz dziennie w zależności od zużycia.

Co Dokładnie Jest Odparowywane w e-papierosie?

Fiolki, które w zależności od smaku kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych, zawierają następujące składniki: nikotynę, naturalne aromaty, olejki i aromaty tytoniowe, wodę destylowaną, glicerynę i glikol propylenowy. Jednakże nikotyna i glikol propylenowy w szczególności są uważane za problematyczne. Mieszanka tych dwóch składników jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, mówi Martina Pötschke-Langer z Niemieckiego Centrum Badań nad nowotworami. Nikotyna jest uzależniająca, a glikol propylenowy podrażnia drogi oddechowe.

Zwykły papieros wydziela substancje smoliste i tlenek węgla, co nie ma miejsca w przypadku e-papierosa. Dlatego w wielu miejscach używanie e-papierosów jest dozwolone, nawet w pubach i restauracjach. Kontrowersyjne jest to, czy waporyzacja podlega ustawie o ochronie osób niepalących. Eksperci ds. zdrowia nie widzą żadnej różnicy w stosunku do zwykłego papierosa, natomiast wielu prawników nie widzi żadnej szkodliwości e-papierosa.

Nadal niewiele wiadomo o konsekwencjach waporyzacji, a jeszcze mniej o konsekwencjach waporyzacji biernej. Ekspert ds. zdrowia Martina Pötschke-Langer dostrzega w nowych badaniach zagrożenia dla młodych ludzi. Jest to nowy rynek uzależnień, który się otwiera – i który jest niepotrzebnie trywializowany.

E-Papierosy Mogą Również Prowadzić Do Płuca Palacza

Według Dr. Thicketta zaburzenie mechanizmów obronnych może mieć również długoterminowe konsekwencje zdrowotne: Ponieważ makrofagi są uszkadzane w taki sam sposób jak w przypadku palenia tytoniu, waporyzacja może również prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (płuca palacza), a to z kolei może obecnie mieć wpływ na większą podatność zachorowania na koronawirusa i cięższy przebieg tej choroby. Ponieważ jednak e-papierosy są dość nowym wynalazkiem, na potwierdzenie tego trzeba będzie poczekać kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.