sklep z żeńskimi nasionami marihuany, konopi, trawki, thc

Czy Istnieje Hierarchia Szkodliwości Narkotyków?

Czy alkohol bardziej szkodzi niż heroina? To niby proste pytanie budzi wiele dyskusji, szczególnie po opublikowaniu naukowej listy szkodliwości narkotyków i spotyka się z dużą krytyką.

Czy Istnieje Hierarchia Szkodliwości Narkotyków?, haszysz.info

David Nutt razem ze swoim zespołem badawczym opublikował w 2007 roku listę z hierarchią szkodliwości psychoaktywnych substancji. Określono 9 kryteriów, w których wzięto pod uwagę szkody cielesne, socjalne, jak i potencjał uzależnienia. Według tych kryteriów oceniono heroinę i kokainę na najbardziej niebezpieczne używki, za to cannabis i LSD jako mniej szkodliwe od alkoholu i tytoniu. W związku z tym w Wielkiej Brytanii wybuchła dyskusja na temat szkodliwości narkotyków i ich prawnej klasyfikacji. Postawiono pod znakiem zapytania, czy oby te kryteria na pewno wystarczyły, aby odpowiednio wyznaczyć szkodliwość używek.

Dokonano więc nowych badań z bardziej kompleksowym procesem oceniania. W pierwszym etapie opracowano katalog kryteryjny z 16 punktami, zawierający też wcześniejsze punkty. Jednak rozróżniono między szkodami, jakie powstają u konsumujących, a tymi, które powstają dla osób w ich otoczeniu.

W związku z tym brytyjska rada ekspertów „Independent Scientific Committee on Drugs” oceniła 20 różnych substancji na postawie systemu punktowego od 0 do 100, w wyniku czego otrzymano takie same wyniki, jak przy pierwszym badaniu. W związku z tym heroina pozostaje na pierwszym miejscu najbardziej szkodliwych substancji, jednak jeśli chodzi o szkody wyrządzone konsumującemu i osobom z jego środowiska, to właśnie alkohol pozycjonuje się na podium z 72 punktami, heroina z 55 i crack z 54.

Cannabis wypada dosyć „cienko” z 20 punktami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.