Co Druga Osoba Regularnie Spożywająca Cannabis Odczuwa Symptomy Odstawienia

Chęć ponownej konsumpcji po abstynencji może się objawiać w różny sposób i zwiększać ryzyko ponownego sięgnięcia po jointa.

Czy jest coś takiego jak objawy odstawienia trawki? Prawdopodobnie wśród użytkowników istnieją różne poglądy na ten temat. Jednak badania wykazały, że osoby uzależnione od konopi indyjskich mogą doświadczać szeregu objawów odstawiennych, w tym problemów ze snem, dziwnych snów, zwiększonej potliwości, dreszczy, utraty apetytu, bólu, dyskomfortu fizycznego, drgawek, rozdrażnienia, agresji, niepokoju, depresji i niepokoju.

Wydaje się jednak, że nie wszyscy konsumenci marihuany są dotknięci w ten sam sposób. Istnieją różne wyniki badań na temat występowania objawów odstawiennych. Zespół badawczy z Kanady przedstawił właśnie na ten temat meta-analizę. Wszystkie istotne badania zostały poddane przeglądowi, a następnie zostały podsumowane. W całej próbie uwzględniono ponad 23 000 osób.

Użytkowanie Innych Narkotyków Zwiększa Prawdopodobieństwo Wystąpienia Objawów Odstawiennych

Wynik metaanalizy jest następujący: średnio 47% osób regularnie używających konopi indyjskich lub uzależnionych od nich doświadcza objawów odstawiennych w pewnym momencie swojego życia. Osoby, które codziennie palą trawkę, a także palą tytoń lub zażywają inne środki odurzające, są bardziej narażone na to zjawisko.

Wraz z objawami odstawienia, użytkownicy często odczuwają intensywną chęć do ponownego użycia. To pragnienie nazywane jest również pragnieniem. W badaniu z USA na 80 studentach, zespół badawczy był w stanie wykazać, że pragnienie może się znacznie różnić w okresie dwóch tygodni.

Radzenie Sobie z Głodem Jest Ważne w Zaprzestaniu Używania Marihuany

Uczestnicy badania planowali zaprzestać używania marihuany w najbliższej przyszłości. Przez dwa tygodnie uczestnicy kilka razy dziennie wypełniali na swoich smartfonach krótką ankietę na temat aktualnej chęci sięgnięcia po marihuanę. Okazało się, że myśli o marihuanie i potrzebie jej dalszego używania były czasem silniejsze, a czasem słabsze. W opinii zespołu badawczego okoliczność ta prawdopodobnie przyczyniła się do tego, że wcześniejsze badania z jednorazowymi ankietami przyniosły niekiedy bardzo różne wyniki w odniesieniu do rozprzestrzeniania się objawów odstawiennych.

Jak pokazała dwutygodniowa ankieta, uczniom w różnym stopniu udało się zachować abstynencję. Im silniejsza była chęć, tym bardziej prawdopodobny był powrót do starego wzorca konsumpcji. W związku z tym zespół badawczy zaleca, aby ci, którzy chcą zrezygnować, opracowali strategie, które pozwolą opanować chęć sięgnięcia po używkę.

Źródła:

Bahji, A., Stephenson, C., Tyo, R., Hawken, E. R., Seitz, D. P. (2020). Prevalence of Cannabis Withdrawal Symptoms Among People With Regular or Dependent Use of Cannabinoids. JAMA Network Open, 3(4), e202370.

Budney, A. J. & Hughes, J. R. (2006). The cannabis withdrawal syndrome. Curr Opin Psychiatry, 19, 233-238.

Enkema, M. C., Hallgren, K. A. & Larimer, M. E. (2020). Craving is impermanent and it matters: Investigating craving and cannabis use among young adults with problematic use interested in reducing use. Drug and Alcohol Dependence, 210, 107957.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.