Atak Serca a Spożywanie Marihuany

Młodzi Użytkownicy Marihuany Częściej Cierpią Na Ataki Serca

Ryzyko ataku serca wydaje się podwajać u młodych dorosłych, którzy używają marihuany. Tak wynika z reprezentatywnych badań przeprowadzonych w USA.

Duszność i ból w klatce piersiowej to typowe objawy zawału serca. Ból może również promieniować do ramion, pleców lub brzucha. Zawał serca jest ostrym, nagłym stanem, w którym liczy się każda minuta.

Młodzi ludzie rzadko chorują na zawał serca, niemniej jednak to się zdarza. Niektóre studia przypadków sugerują, że używanie konopi indyjskich może być jednym z czynników ryzyka. Zespół badawczy z Kanady wykorzystał duże reprezentatywne badanie z USA, aby przyjrzeć się bliżej związkowi między używaniem marihuany a atakami serca.

Do analizy włączono dane ponad 33.000 osób w wieku od 18 do 44 lat. Wszystkie osoby zostały zapytane o to, jak często i w jakiej formie używały konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni. Ponadto zapytano ich, czy lekarz lub inny personel medyczny kiedykolwiek powiedział im, że mieli zawał serca.

Ryzyko Zawału Serca Dwukrotnie Wyższe W Przypadku Używania Marihuany

18 procent respondentów przyznało się do używania marihuany, 71 procent używało jej częściej niż cztery razy w miesiącu. Wśród użytkowników marihuany 1,3 procent zgłosiło atak serca, czyli nieco więcej niż jedna na sto osób. Wśród abstynentów 0,8 procent miało już zawał serca.

Po uwzględnieniu innych znanych czynników ryzyka, takich jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu czy cukrzyca, zespół badawczy obliczył, że osoby używające marihuany mają dwukrotnie większe ryzyko zawału serca niż abstynenci. Im częstsze spożycie, tym większe ryzyko.

Korelacja ta była szczególnie widoczna w przypadku palenia marihuany. Jednak wyniki dotyczące waporyzacji i spożywania marihuany wskazywały na ten sam kierunek. Sugeruje to, że żadna metoda konsumpcji pod tym względem nie jest bezpieczniejsza od innej – wyjaśnia Karim Ladha, główny autor badania.

Możliwy Niedobór Tlenu W Mięśniu Sercowym

Wadą badania jest to, że nie sprawdzono chronologicznej kolejności. Nie jest więc jasne, czy atak serca rzeczywiście wystąpił po rozpoczęciu używania marihuany. Według zespołu badawczego, jednak wcześniejsze oceny tego samego zestawu danych sugerowałyby, że tak właśnie jest. Nie jest również jasne, które składniki marihuany zwiększają ryzyko zawału serca. Nie można wykluczyć, że do zwiększonego ryzyka przyczyniają się substancje toksyczne pochodzące z nielegalnej produkcji.

Jednak zespół uważa, że jest prawdopodobne, że aktywny składnik marihuany THC przyczynia się do stresu sercowo-naczyniowego. Pod wpływem ostrego efektu zwiększa się częstość skurczów serca, a co za tym idzie zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. Jednocześnie badania sugerują, że marihuana powoduje skurcz naczyń krwionośnych.

Istnieją również dowody na to, że płytki krwi są aktywowane przez receptory kannabinoidowe, co prowadzi do ich zlepiania. Konsekwencją tych efektów jest niedostateczne zaopatrzenie serca w tlen. Skutkiem tego mogą być zaburzenia rytmu serca i zawały serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © haszysz.info - Blog Haszysz to newsy i informacje o marihuanie.